Dr Martyna Wielewska-Baka - laureatką IV edycji Programu staży zagranicznych UG

fot.

Dr Martyna Wielewska-Baka z Wydziału Filologicznego UG została jedną z trzech laureatek kolejnej edycji Programu staży zagranicznych. Naukowczyni odbędzie trzymiesięczny staż naukowy w prestiżowej uczelni w Wielkiej Brytanii.

Dr Martyna Wielewska-Baka, adiunktka w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG pojedzie na staż do prestiżowego King’s College w Londynie. W Department of War Studies będzie komparatystycznie badać polskie i brytyjskie narracje związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim oraz kwestią migracji.

- Moje badawcze przedsięwzięcia w większości są interdyscyplinarne, dlatego również w King’s zwróciłam się w stronę nauk społecznych i jadę na zaproszenie Zakładu War Studies - powiedziała dr Martyna Wielewska-Baka. - Od kilku lat jestem mocno skupiona na próbie uchwycenia i opisu dominujących w przestrzeni publicznej narracji o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Dotychczas interesował mnie sam kontekst izraelski i w szerokim ujęciu zachodni (temu była poświęcona książka „Anatomia nieobecności”). Ostatnio intensywnie pracowałam nad analizą wątków bliskowschodnich w polskich mediach, a teraz chciałabym wejść w bardziej porównawczą metodologię: zestawić polskie i brytyjskie narracje o Izraelu i Palestynie, zapytując zarazem o różne publiczne „postawy” wobec problemów migracyjnych. Czasem odnoszę wrażenie, że śledząc głosy i narracje w przestrzeni publicznej - zwłaszcza te dotyczące wojen - tak naprawdę usiłuję zdiagnozować tempo ogarniającej nas, natrętnie nawracającej choroby: powtórnej ideologizacji.

Program staży zagranicznych dla młodych naukowców UG, prowadzony od 2022 r.,  umożliwia młodym naukowcom zatrudnionym w Uniwersytecie Gdańskim zdobycie doświadczenia badawczego poprzez realizację staży podoktorskich w najlepszych instytucjach naukowych na świecie. W obecnej edycji programu złożono dziesięć wniosków - trzy spośród nich uzyskały dofinansowanie.

- Program staży zagranicznych nazywamy potocznie „biletem do doskonałości” - powiedział Prorektor UG ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. - Laureaci wyjeżdżają do najlepszych ośrodków na świecie. Liczymy, że wrócą do nas pełni inspiracji i bogatsi o doświadczenia pracy w innym zespole.

Naszej Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy owocnych badań!

x

 

 

 

 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 31. Styczeń 2025 - 08:35; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 31. Styczeń 2025 - 08:37; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka