Gdańska italianistyka przyciąga zainteresowanie włoskojęzycznych mediów - wizyta redaktora naczelnego „Gazzetta Italia” na Wydziale Filologicznym
Relacje włosko-polskie na przestrzeni wieków, Wenecja, wspólne projekty w zakresie kultury i dydaktyki były tematem spotkania redaktora naczelnego „Gazzetta Italia” Sebastiano Giorgi z italianistami na Wydziale Filologicznym UG. Omawiano atrakcyjne formy współpracy z gdańską italianistyką.
W dniach 14 i 15 grudnia 2024 r. Sebastiano Giorgi uczestniczył jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez kadrę Studiów Podyplomowych Italianistycznych na Wydziale Filologicznym oraz przeprowadził warsztaty poszerzające wiedzę z przedmiotu Język mediów włoskich. Zadziwił go wysoki poziom językowy słuchaczy gdańskiej italianistyki, szerokie kompetencje kadry oraz radosna atmosfera panująca na studiach podyplomowych. Mottem Sebastiano Giorgi jest „wszystko, co robi się z pasją, wychodzi najlepiej”. Założycielka Studiów Podyplomowych Italianistycznych:
-Zainteresowanie tak doświadczonego, zasłużonego dla Polski i Włoch dziennikarza, który przybył do Gdańska specjalnie po to, aby przygotować materiał o nas, jest dużym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że nasza pełna pasji i poświęceń praca cieszy się uznaniem strony włoskiej - mówi dr hab. Dorota Karwacka-Pastor, prof. UG z Instytutu Filologii Romańskiej.
Studia Podyplomowe Italianistyczne prowadzone są od siedmiu lat na Wydziale Filologicznym. Są jedynymi tego rodzaju studiami w kraju. Działając prężnie i zyskując corocznie wielu nowych słuchaczy, Studia efektywnie wspierają finansowo Uniwersytet Gdański, zwłaszcza Wydział Filologiczny.
Sebastiano Giorgi, wenecjanin, prezes Comunicazione Polska, pisarz, redaktor naczelny dwujęzycznego magazynu „Gazzetta Italia”, biuletynu Polonia Oggi i Panorama Polonia, wielokrotnie nagradzany za działalność kulturalną w Europie; w Warszawie korespondent, producent programów telewizyjnych i radiowych, kurator wystaw i wydarzeń. Jako prezes Komitetu Ambasadorów Św. Marka nadzorował i zrealizował projekt „Lew wenecki wraca do Warszawy”, doprowadzając do renowacji w Wenecji płaskorzeźby Lwa św. Marka, symbolu Republiki Weneckiej, który powrócił na Rynek Główny w Warszawie.