Relacja z konfernecji naukowej „Weiser i inni. Próba lektury Pawła Huellego” współorganizowanej przez Wydział Filologiczny UG

5 i 6 listopada 2024 odbyła się konferencja naukowa pt. „Weiser i inni. Próba lektury Pawła Huellego” zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja zaplanowana była jeszcze jeszcze za życia pisarza, a odbyła się w pierwszą niespełna rocznicę śmierci Pawła Huelle, który zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku. Jej celem był przede wszystkim namysł nad debiutancką i jak się później okazało najbardziej znaczącą jego powieścią.

Przedmiotem konferencji był język pisarza, sposób opowiadania o świecie i unikalny świat przedstawiony tej prozy. Pytano o znaczenie dorobku pisarza, począwszy od „Weisera Dawidka”, a na „Ulicy świętego Ducha” i „Talicie” skończywszy. Mocno zaistniały także tematy żydowskie, którymi ta twórczość aż kipi. Uczestników konferencji interesował również problem gatunkowości wypowiedzi Pawła Huellego, jego literackich i kulturowych sąsiadów.

Rozmawiano także o ekranizacjach i adaptacjach prozy Pawła Huelle, filmach i spektaklach, stworzonych na podstawie jego scenariuszy, a także o dwóch filmach dokumentalnych, których jest bohaterem. Przedmiotem refleksji była również pogmatwana biografia  pisarza: jego genealogia i zaangażowanie społeczne.

Dzień pierwszy - relacja:

Dzień drugi - relacja:

Program konferencji naukowej „Weiser i inni. Próba lektury Pawła Huellego”:

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 25. Listopad 2024 - 10:07; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 25. Listopad 2024 - 12:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka