SLAM Poetycki w Wejherowie organizowany przez studentów Etnofilologii kaszubskiej

Pierwszy Historyczny Kaszubski SLAM Poetycki w Wejherowie [ZDJĘCIA]

W piątek 31.05.2024 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się pierwszy historyczny Kaszubski SLAM Poetycki. Slam to popularna forma publicznej rywalizacji poetów na wiersze, na której uczestnicy prezentują swoje utwory, po czym jury lub publiczność wybierają zwycięzcę. Impreza stanowiła część projektu zaliczeniowego studentów Etnofilologii kaszubskiej, którzy w wejherowskim muzeum pod opieką dr Dariusza Majkowskiego realizują zajęcia z Praktycznej nauki języka kaszubskiego - kultura żywego słowa.

Tegoroczny wejherowski slam był pierwszym w historii wydarzeniem tego typu przeprowadzonym w języku kaszubskim. Organizatorami wydarzenia byli studenci Etnofilologii kaszubskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Impreza to jeden z wielu projektów na zaliczenie, jakie tworzą studenci, często we współpracy z wejherowskim muzeum.
Wyłoniono uczestników w dwóch kategoriach: młodszej i starszej. W pierwszej kategorii rywalizowało dwóch utalentowanych chłopaków. Po pierwszej rundzie w głosowaniu publiczności był remis, dopiero po dogrywce zwycięzcą został Maksymilian Drewa. Przerwy pomiędzy pojedynkami uświetniła, recytując swoje utwory, Ida Czaja, utytułowana poetka i laureatka wielu konkursów, m.in. Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Zawodników ze starszej kategorii było aż siedmiu, w pierwszej fazie rozegrano trzy pojedynki, z których wyłoniono trzech finalistów. Ostatecznie pierwszy Kaszubski SLAM Poetycki wygrała Zuza Gliszczyńska, zaś w dogrywce o drugie miejsce Mateusz Klebba triumfował nad Marcelem Pańką. W tej edycji Kaszubskiego SLAMU Poetyckiego głosowała tylko publiczność.
Całe wydarzenie cieszyło się dużą popularnością i z pewnością jest to dopiero początek tradycji Kaszubskiego SLAMU Poetyckiego. Publiczność mogła doświadczyć wierszy wzbudzających ogrom emocji i czuć było apetyt na więcej.

Współpraca studentów Etnofilologii kaszubskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Piśmiennictwa z pewnością będzie obfitować w kolejne wydarzenia ubogacające kulturę.

Twórcom wydarzenia serdecznie gratulujemy!

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 11. Czerwiec 2024 - 14:47; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 11. Czerwiec 2024 - 14:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka