Tom pokonferencyjny "Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność"

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazał się właśnie pokonferencyjny tom zatytułowany "Bałkany w kulturze Europy. Od starożytności po współczesność" pod redakcją profesorów Uniwersytetu Gdańskiego: Anny Marchewki i Dušana-Vladislava Paždjerskiego.

- Bałkany – to pojęcie trudne do jednoznacznego zdefiniowania, przeważnie jest postrzegane jako zjawisko geograficzne lub cywilizacyjne, przy czym kultura określana jako bałkańska nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w granicach geograficznych - redaktorzy tomu mówią o swoim dziele. - W pierwszym tomie publikacji oferujemy Czytelnikowi teksty poświęcone językom bałkańskiego obszaru językowo-kulturowego, starożytnym mieszkańcom Bałkanów (Trakom, Ilirom), opis Dalmacji dokonany przez Giovanniego Lucia, osiemnastowiecznego historyka dalmatyńskiego uważanego za ojca chorwackiej historiografii, spojrzenie na interesujący nas obszar przez pryzmat relacji z podróży Ottona Ferdinanda Dubislava von Pircha, obraz byłej Jugosławii we współczesnej prozie niemieckiej czy wreszcie wgląd w początki jugosłowiańskiej socjalistycznej kinematografii. Ponieważ książka ta jedynie dotyka omawianych zagadnień, planujemy kontynuować podjętą problematykę w kolejnych tomach.

Zapraszamy do lektury!

Bałkany

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa: https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/balkany-w-kulturze-europy-od-starozytnosci-po-wspolczesnosc-tom-1/

Data publikacji: środa, 29. Maj 2024 - 13:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 29. Maj 2024 - 14:03; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka