Tablica pamięci Zbigniewa Żakiewicza - pisarza i wykładowcy naszego wydziału odsłonięta we Wrzeszczu

Z radością informujemy, że tablica poświęcona pamięci wileńsko-gdańskiego pisarza Zbigniewa Żakiewicza została odsłonięta 6 czerwca 2024 roku na budynku przy ul. Kościuszki 26 w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie pisarz mieszkał i tworzył.

Urodzony na Wileńszczyźnie polski prozaik, eseista, autor książek dla dzieci. Od 1966 roku mieszkał w Gdańsku, był wykładowcą akademickim, najpierw w Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie w Instytucie Filologii Rosyjskiej na Wydziale Humanistycznym, a później Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego:

Ważne miejsce w jego dorobku cykl zajął prozy o charakterze wspomnieniowym, wydany wspólnie w 2006 roku pod tytułem "Tryptyk wileński". Uznawany był za jednego ze współczesnych prozaików nurtu tzw. literatury kresowej, często wymieniany obok Konwickiego, Odojewskiego czy Buczkowskiego.

Tworzył również prozę eksperymentalną, oniryczną, zdradzającą jego zainteresowania fantasmagoriami francuskiej nouveau roman, z licznymi echami twórczości Białoszewskiego, Gombrowicza i Konwickiego. Pisał też popularne książki dla dzieci. Sporo uwagi w swojej twórczości poświęcał ziemi kaszubskiej, o której często mówił, że mocno przypomina mu rodzinną wileńszczyznę.
Opublikował między innymi zbiory opowiadań – "Dolina Hortensji", powieści – "Ród Abaczów" i "Saga wileńska", utwory dla dzieci i młodzieży – "Kraina sto piątej tajemnicy", "Latarnia dziadka Utopka" oraz szkice – "Dziennik intymny mego N. N."

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 28. Maj 2024 - 09:04; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 7. Czerwiec 2024 - 12:00; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka