"Żywa woda- smocze łzy" - spektakularny spektakl teatralny Koła Naukowego "Aoryst"

Premiera spektakularnego przedstawienia "Żywa woda smocze łzy" napisanego i ze swadą zagranego przez studentów i absolwentów Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich działających w Kole Naukowym Dziedzictwa Słowiańskiego Aoryst odbyła się 3 czerwca w Sali Teatralnej im. Jerzego Limona w budynku Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51.

Widowiskowe starcie chińskich duchów chaosu ze słowiańską magią rozegrało się w bogatej unikatowej scenografii przy pełnej widowni i gromkim aplauzie. Przedstawienie zostało napisane w języku rosyjskim, ale było tłumaczone na język polski. Reżyserem spektaklu jest dr hab. Tatiana Kananowicz, prof. UG, opiekunka Koła naukowego Aoryst.

Scenariusz wymagał od studentów nie tylko uruchomienia wyobraźni, ale także połączenia tradycji słowiańskiej (Filologia rosyjska i Rosjoznawstwo, to jeden biegun kształcenia w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich) oraz dalekowschodniej (Sinologia, Studia wschodnie i Japonistyka, drugi). Fabuła skupiona była wokół motywów mitologicznych:

W pałacu Wielkiego Cesarza Chin dochodzi do straszliwej zbrodni. Jest to dopiero początek serii krwawych wydarzeń zaplanowanych przez przebiegłego demona Baigujing. Do walki ze złem stają Słowianie – Bażen i Żywa, wspierani przez słowiańskie duchy i tajemniczą strażniczkę rzeki Heilongjiang…

Twórcy:

• Reżyseria – Tatiana Kananowicz
  • Scenariusz – Lada Jakubionok, Katarzyna Wyrwa

Występują:

• BAIGUJING – Katarzyna Bojko
  • NENLI - Ewelina Adamska
  • YAOGOU – Maja Grzelak
  • TIEN I – Ilona Yakubovich
  • BAILU – Dominika Madej
  • CESARZ – Karol Strzelecki