Wykład dr Katarzyny Wakuły pt. "Miasta jako obiekty straty. Gdańsk widziany przez pryzmat malarstwa C.D. Friedricha"

Instytut Filologii Germańskiej UG na Wydziale Filologicznym UG
zaprasza na wykład dr Katarzyny Wakuły
w piątek 17.05.2024 o godz. 11.30 na Wydziale Filologicznym,
w budynku Neofilologii, w sali 148.

z

Caspar David Friedrich to artysta urodzony 250 lat temu w Greifswaldzie, przez lata związany z Dreznem, miłośnik wypraw po Rugii, podróżnik. Co ma wspólnego z Gdańskiem? Okazuje się, że przepełniona melancholią i religijno-metafizyczną nastrojowością twórczość prekursora romantyzmu europejskiego znakomicie nadają się do nakreślenia obrazów Gdańska lat minionych, znanych z prozy Stefana Chwina. Marynistyczne krajobrazy Friedricha tworzą w utworach literackich symboliczne okno na świat, którego już nie ma, na którym swe trwałe piętno odcisnęła Wielka Historia. Zarysowane w książkach współczesnego polskiego pisarza obrazy Gdańska (i innych miast/miejsc) mają charakter sentymentalny, są obiektami braku i tęsknoty.
Celem wykładu jest omówienie kwestii związanych ze współczesną podmiotowością – często nomadyczną i transgresyjną w perspektywie miasta / miejsca urodzenia. Uczestnicy, niczym bohaterowie fredrichowskich płócien, udadzą się w duchową wędrówkę po świecie zanurzonym w estetyce melancholii i straty.

KATARZYNA WAKUŁA jest doktorem nauk humanistycznych i historyczką sztuki zajmującą się komparatystyką kulturową ze szczególnym uwzględnieniem relacji werbalno-wizualnych i związków między literaturą i malarstwem. Autorka książki „Korespondencja sztuk” (Warszawa 2016), tekstów naukowych i publicystycznych. Zawodowo związana z produkcją audiowizualną i translatoryką.
W latach 2010-2013 rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie. Założycielka portalu kulturalnego Kawatv oraz firmy producenckiej AnimaVideo.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 16. Maj 2024 - 14:55; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 16. Maj 2024 - 15:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka