Książka prof. Hanny Dymel-Trzebiatowskiej "Philosophical and Translatological Wanderings in Moominvalley" ukazała się po angielsku w Peter Lang

Miło nam poinformować, że książka dr hab. Hanny Dymel-Trzebiatowskiej, prof. UG, z Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki na Wydziale Filologicznym "Philosophical and Translatological Wanderings in Moominvalley" ukazała się w języku angielskim w prestiżowym wydawnictwie Peter Lang.

Recenzent prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński pisał o tej monografii:

"Książka Hanny Dymel-Trzebiatowskiej jest wybitnym dziełem naukowym, wykraczającym daleko poza standardy tego typu rozpraw. Autorka prowadzi rozpoznania w sposób fascynujący czytelnika, zachęcając go do własnych dociekań i refleksji. Odczytuje cykl Tove Jansson przez pryzmat kontekstów filozoficznych i problemów translatorskich, znajdując w obu perspektywach materiał pozwalający interpretować zjawisko wieloadresowości literatury dziecięcej. Z detektywistyczną dociekliwością śledzi w Dolinie Muminków ślady filozoficznych lektur pisarki, echa sporów intelektualnych jej czasów oraz doświadczenia biograficzne autorki — na tej podstawie dowodzi, że cykl jest rozbudowaną w wielu kierunkach rozprawą, w której co prawda nie ma spójnego systemu filozoficznego, ale jest ogromny potencjał refleksyjny stymulujący wrażliwość i empatię lekturową hipotetycznych odbiorców".

Opis wydawnictwa Peter Lang po angielsku:

Data publikacji: wtorek, 7. Listopad 2023 - 13:08; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Listopad 2023 - 13:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka