Zdalne Podyplomowe Studia Polonistyczne dla nauczycieli polonijnych

Miło nam poinformować, że w nawiązaniu do posiedzenia Rady Oświaty Polonijnej, na którym przedstawione zostały propozycje organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w 2021 r., Ministerstwo Edukacji i Nauki wyłoniło, wśród innych polskich uczelni, Uniwersytet Gdański do przeprowadzenia bezpłatnych Podyplomowych Studiów Polonistycznych.

Studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego będą prowadzone zdalnie i są przeznaczone dla nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej. Podyplomowe Studia Polonistyczne składają się z 3 semestrów, w tym 90 godzin praktyk. Nadają one kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu. Kierownikiem studiów jest dr hab. Zofia Pomirska, prof. UG. Autorką koncepcji prof. dr hab. Aneta Lewińska:

- W programie studiów znalazły się kluczowe zagadnienia pozwalające absolwentom osiągnąć kompetencje filologiczne oraz ogólnohumanistyczne w zakresie literaturoznawstwa, a także językoznawstwa – wyjaśnia prof. dr hab. Aneta Lewińska. - Szczególny nacisk położymy na specyfikę pracy polonisty we współczesnej szkole, w konfrontacji z przemianami współczesnego świata, jak i z nauczaniem języka polskiego na obczyźnie – dodaje.

Wykład inaugurujący Podyplomowe Studia Polonistyczne, który odbył się w piątek 17 grudnia 2021 na MsTeams o godz. 17.00, wygłosi prof. dr hab. Aneta Lewińska pt. Tak nauczać, aby rozpalać w uczniach ogień.

Twórczyniom Podyplomowych Studiów Polonistycznych prof. Anecie Lewińskiej i dr hab. Zofii Pomirskiej serdecznie gratulujemy!

Data publikacji: wtorek, 14. Grudzień 2021 - 11:40; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 24. Styczeń 2022 - 11:46; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka