Profesor Zenon Ciesielski laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej całokształt twórczości

Profesor Zenon Ciesielski nestor skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim Laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej 2019. Nagrodę przyznano prof. dr. hab. Zenonowi Ciesielskiemu za całokształt twórczości. Zenon Ciesielski profesor emeritus Uniwersytetu Gdańskiego jest twórcą skandynawistyki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego, historykiem literatury i kultury skandynawskiej oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Umea w Szwecji.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została powołana w 2018 roku w dowód uznania dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy i wydawców książek. Jest przyznawana autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu albo autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki, czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a organizatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy zdrowia!


Biogram Profesora Zenona Józefa Ciesielskiego - historyk literatury i kultury skandynawskiej, emerytowany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Umea w Szwecji.

Profesor Zenon Ciesielski jest głównym twórcą gdańskiej skandynawistyki. W 1970 roku organizował Zakład Języków i Kultury Krajów Skandynawskich na Uniwersytecie Gdańskim (obecnie Instytut Skandynawistyki i Fennistyki). W 1975 doprowadził do utworzenia na uniwersytecie pięcioletnich, stacjonarnych magisterskich studiów skandynawistycznych. Wykładał tam teorie literatury, literaturę i kulturę skandynawską. Pełnił funkcje kierownika Zakładu, a później Katedry do 1990. Jest członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze, International Association for Scandinavian Studies. Należy także do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zasiadał w Radzie Literackiej i Artystycznej Teatru Wybrzeże.

Opublikował ponad 350 rozpraw, artykułów, recenzji i not w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jego dzieła to między innymi: Zbliżenia skandynawsko-polskie, Skandynawia w oczach Polaków, Dziennik skandynawski, Od Fredry do Różewicza: dramat i teatr polski w Szwecji w latach 1835-1976, Historia literatury szwedzkiejSłownik pisarzy skandynawskichDzieje kultury skandynawskiej, Zapisane w pamięci, czyli meandry mojego życia.

 

z

 

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 9. Grudzień 2020 - 10:18; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 22. Grudzień 2020 - 10:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka