Nowe publikacje w Katedrze Filologii Klasycznej

a
 
Przedmiotem badawczym książki jest łacińska poezja uprawiana w Gdańsku w drugiej połowie XVI wieku. Cztery rozdziały prezentują różne odmiany genologiczne tej poezji: utwory weselne (epitalamia), funeralne (epicedia, elegie żałobne, epitafia), polityczne i religijne: tworzone w różnych okolicznościach (na Boże Narodzenie, Wniebowstąpienie, czy w trudnym dla miasta czasie panującej zarazy). Książka prezentuje teksty dotąd niewydane, istniejące wyłącznie w formie starych druków i zestawia je z poezją tworzoną na terenie Korony czy Śląska. Wiele z tych gdańskich dzieł wprawia w zdumienie poziomem artystycznym, erudycją autorów wykazujących gruntowną znajomość kluczowych dla epoki tradycji: antyku i Biblii oraz twórczą inwencją poetów, która pozwala zaliczyć ich nie tyle do grona naśladowców antycznych wzorów, co raczej do grupy emulatorów rywalizujących z dorobkiem literackim starożytnych.
z
W przedłożonej wieloautorskiej monografii znajdujemy galerię kobiecych postaci – matek, żon, władczyń, wojowniczek, poetek, uczonych czy wreszcie idealnych chrześcijanek, które prezentują zbiór cech oczekiwanych od idealnych Greczynek i Rzymianek w poszczególnych epokach – od epoki homeryckiej poczynając, a kończąc na czasach chrześcijańskich. Czytelnik ma zatem możliwość obserwować proces kształtowania się, obowiązujących w kolejnych epokach greckich i rzymskich dziejów, wzorców idealnych kobiet. Podstawą rekonstrukcji owych wzorców są antyczne teksty literackie – poetyckie i prozaiczne, teksty, które dają nam wyobrażenie nie tylko o postaciach fikcyjnych, mitycznych, ale również historycznych. Szeroki zakres chronologiczny prezentowanych rozpraw gwarantuje rzetelny przegląd podjętej problematyki. Umożliwia bowiem obserwowanie z jednej strony ewolucji, z drugiej zaś deformacji kobiecego ideału tak w świecie greckim, jak i rzymskim.
 
Maria Otto, Jacek Pokrzywnicki, Gdańsk nowożytny a świat antyczny, 2017.
"Gdańsk nowożytny a świat antyczny" – to tytuł drugiego tomu publikacji stanowiącej zapis projektu "W nadbałtyckim ogrodzie muz…", zorganizowanego w roku 2015 przez PAN Bibliotekę Gdańską i Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego. W tomie pierwszym, wydanym w 2016 roku pod tytułem W gdańskim ogrodzie muz, obok podstawowych dla recepcji kultury grecko-rzymskiej sfer ekspresji, jaką jest poezja i sztuka perswazji, analizowane były wypowiedzi prasowe oraz okazjonalne słowno-muzyczne kompozycje, przygotowane z myślą o uroczystościach weselnych. Tom kolejny przeznaczony został dla studiów, które prezentują różnorakie formy recepcji już nie tylko w zakresie literatury, ale również sztuk plastycznych. Wielopokoleniowa grupa badaczy stworzyła zestaw tekstów zarówno syntetycznych (Edmund Kotarski, Marcin Kaleciński), jak i ukierunkowanych na bardziej szczegółowe zagadnienia (Olga Droździecka, Kamila Glazer, Katarzyna Gorzycka, Anna Maria Lepacka, Magdalena Mielnik, Jacek Pokrzywnicki, Agnieszka Witczak). Wszystkich zainteresowanych dziejami dawnego Gdańska, w tym także różnymi aspektami bardzo intensywnego dialogu, jaki niegdyś prowadzono w nadmotławskim ośrodku portowym z kulturą starożytnych Greków i Rzymian, zachęcamy do lektury tej obfitującej w interesujące treści, bogato ilustrowanej książki.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 5. Kwiecień 2018 - 10:10; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 6. Kwiecień 2018 - 09:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka