Książka dr Agaty Lubowickiej W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena
W serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej została wydana książka dr Agaty Lubowickiej zatytułowana "W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena". Książki w tej serii publikowane są w trybie konkursowym. Dr Agacie Lubowickiej serdecznie gratulujemy!
Opis wydawcy poniżej:
|
Choć Daleka Północ dla świata zachodniego przez wieki stanowiła jedynie ambiwalentny konstrukt wyobrażeniowy, ukształtował on jednak trwale sposób postrzegania regionów polarnych jako raju albo dystopii. Dotyczyło to także Grenlandii i jej rdzennych mieszkańców, a rzeczywiste spotkania kulturowe, jakie nastąpiły wraz ze staroskandynawskim osadnictwem na wyspie i kontynuowane były przez kilkusetletni okres duńskiej kolonizacji, jedynie umocniły ten wizerunek. Dzięki istnieniu na najdalej położonych na północ terytoriach dzikich i barbarzyńskich „innych”, mieszkańcy peryferyjnej Danii mogli bowiem ukonstytuować własną tożsamość jako narodu bardziej zaawansowanego w europejskim pochodzie cywilizacji i postępu.
W sercu Ultima Thule Agaty Lubowickiej to literackie odczytanie nieznanych w Polsce relacji z ekspedycji do Grenlandii Północnej najznamienitszego duńsko-grenlandzkiego polarnika, Knuda Rasmussena (1879–1933). Rasmussen, podróżnik i kolonizator, który całe swoje życie poświęcił badaniu społeczności inuickich, bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do utrwalenia romantycznego wizerunku Grenlandii i jej mieszkańców w dyskursie europejskim. Celem autorki jest zbadanie związków literackiej konstrukcji Grenlandii Północnej w analizowanych utworach z procesem ekspansji terytorialnej państwa duńskiego. W swej refleksji badaczka wykorzystuje narzędzia badawcze dostarczone przez szeroko pojęte studia postkolonialne i ich głównych reprezentantów: Edwarda W. Saida, Homiego Bhabhę i Mary Louise Pratt. Obierając za punkt wyjścia ambiwalencję postaci Rasmussena oraz będących efektem jego działalności literackich przedstawień Grenlandii Północnej i jej rdzennych mieszkańców, autorka dowodzi niestabilności konstrukcji geografii i tożsamości, istniejącej pomimo asymetrycznego układu sił między kolonizatorem a skolonizowanym.