Konferencja Biblia w dramacie polskim
W dniach 17-18 maja 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego miała miejsce czwarta już, zorganizowana przez piszącego te słowa, konferencja naukowa poświęcona tematyce biblijnej w literaturze. Tym razem obejmowała ona dramat.
W sesji uczestniczyli przedstawiciele siedemnastu ośrodków akademickich w kraju. Wśród nich udział wzięli wybitni znawcy dramatu, w tym kierownik Katedry Dramatu i Teatru KUL prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek i założyciel gdańskiej Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk prof. dr hab. Jan Ciechowicz. W obradach uczestniczyła i fragment sesji plenarnej prowadziła prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska - kierownik Pracowni Historii Dramatu 1864-1939, funkcjonującej przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ta gdańska konferencja biblijna jest rezultatem ścisłej współpracy prowadzonej przez założoną przeze mnie Pracownią Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie z warszawską Pracownią.
Zgłoszono czterdzieści dziewięć referatów. Konferencję rozpoczął światowej sławy uczony ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski, który wygłosił referat na temat Między Eurypidesem a Biblią, czyli Chrystus cierpiący. Wystąpienia Referentów dotyczyły różnych aspektów obecności Biblii w dramacie i obejmowały:
- polski dramat o tematyce biblijnej na przestrzeni od XVII do XX wieku (w tym nie publikowane utwory z zasobów Biblioteki Kórnickiej);
- wątki biblijne, nawiązania i szeroko pojęty dialog dramatów polskich pisarzy z tradycją biblijną;
- realizacje teatralne wątków biblijnych w dziełach dramatycznych;
- różnorodne konteksty tematyki biblijnej w dramaturgii: antyczny, językoznawczy, aranżacji baletowych, filozofii dramatu i kultury pomorskiej.
dr hab. Edward Jakiel, prof. nadzw.
dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UG
Gdańsk, 22 maja 2017 r.