Staroislandzki (norrønt) na Skandynawistyce

W dniach 25.09-28.09.2016  grupa wykładowczyń  z Instytutu Skandynawistyki (Maja Chacińska, Hanna Dymel-Trzebiatowska, Helena Garczyńska, Katarzyna Michniewicz-Veisland i Maria Sibińska) odwiedziły  miejscowość  Bø  (Telemark), jedną z kilku siedzib Wyższej Szkoły Południowo-Wschodniej Norwegii (Høgskolen i Sørøst-Norge, HSN). Zasadniczym celem wizyty studyjnej, finansowanej z środków  Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego,  było  zbadanie możliwości współpracy  przy zorganizowaniu kursu  języka staroislandzkiego (norrønt) dla studentów Instytutu Skandynawistyki. HSN opracowała  kurs nauczania języka staroislandzkiego w systemie e-learningowym, który mógłby stać się podstawą dla międzyuczelnianych zajęć, oferowanych zarówno studentom  HSN, jak i  Uniwersytetu Gdańskiego.  Najbliższy rok akademicki  będzie czasem intensywnej pracy nad przygotowaniem  praktycznych  rozwiązań oraz poszukiwaniem źródeł finansowania, umożliwiających wdrożenie takiego wspólnego  przedsięwzięcia.  Mamy nadzieję, że w okresie pilotażowym (nie wcześniej niż w roku 2017/2018) kurs na zasadzie zajęć fakultatywnych byłby dostępny dla studentów studiów II stopnia na kierunku Skandynawistyka.  Mamy też nadzieję, że kurs ten mógłby stać się  pierwszym elementem budowanej w przyszłości specjalności islandzkiej  na naszym kierunku.

W programie wizyty studyjnej w Bø, oprócz rozmów  na temat  kursu języka staro islandzkiego, były wizytacje  zajęć  dla studentów  zagranicznych, szkolenie  z użycia narzędzi e-learningowych oraz  prezentacja  polityki równościowej  w HSN.  Drugiego dnia wizyty była też okazja przyjrzeć się działalności popularyzatorskiej norweskiej uczelni. Organizowano wówczas Energidagen – czyli dzień warsztatów ekologicznych dla uczniów szkól podstawowych. Wszystko to w otoczeniu fascynującego (kulturowo  i geograficznie) krajobrazu.

Galeria zdjęć z Norwegii:

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 08:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 08:27; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka