Gdańscy filmoznawcy na konferencji w Krakowie

26-28 listopada 2015 r. odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja naukowa „Kino polskie jako kino transnarodowe”, zorganizowana przez Instytut Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Silna reprezentacja czołowych filmoznawców – ze wszystkich liczących się ośrodków badań nad kinem polskim i środkowo-europejskim z Polski oraz Czech, Węgier, Łotwy, Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Belgii – przedstawiła w ciągu 3 dni w trakcie 14 sesji 60 referatów. Analizowano kino polskie w perspektywie transnarodowej, uwzględniając różnorodne współczesne metodologie badań kulturowych i socjologicznych, studiów nad lokalnością i globalnością, idei zależnościowych itp. W kręgu zainteresowań badaczy znalazły się zarówno transgraniczne kontakty instytucjonalne, jak i indywidualne przedsięwzięcia artystyczne, śledzono obecność twórców polskich w zagranicznych kinematografiach oraz wpływy międzynarodowe na kinematografię narodową, omawiano zjawiska koprodukcji, dystrybucji i recepcji filmów. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie: http://www.transnational.pl/program-konferencji/. Rezultaty konferencji zostaną opublikowane w przyszłym roku w numerze monograficznym „Kwartalnika Filmowego” oraz w kolejnym tomie Wydawnictwa Universitas z serii „Horyzonty Kina”.
Konferencji towarzyszyły obchody jubileuszu czterdziestolecia istnienia krakowskiego filmoznawstwa, uświetnione spotkaniem z Andrzejem Wajdą w Centrum Manggha.
Dr Grzegorz Piotrowski z Katedry Kulturoznawstwa UG oraz Karol Szymański przedstawili na konferencji referat (z elementami performansu) zatytułowany „Transnarodowa czyli obca? Aktorstwo filmowe Anny Prucnal”. Stanowił on kontynuację badań fenomenu „la Prucnal”, których wyniki zostały dotąd opublikowane w tomie „Spojrzenie – spektakl – wstyd” (Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2011) oraz najnowszym numerze  91/2015 „Kwartalnika Filmowego”.
Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 8. Grudzień 2015 - 07:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 8. Grudzień 2015 - 08:06; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka