"Jak napisać książkę non-fiction. Przewodnik dla przyszłych autorów" – nabór do drugiego sezonu Akademii Reportażu
“Jak napisać książkę non-fiction. Przewodnik dla przyszłych autorów” – to temat drugiego sezonu Akademii Reportażu, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. W roli prowadzących wystąpią reporterzy Dorota Karaś i Marek Sterlingow oraz ich goście - pisarze, redaktorzy i specjaliści.
W zajęciach weźmie udział 25–30 osób. Nabór otwarty jest zarówno dla uczestników sezonu pierwszego Akademii Reportażu, jak i nowych kursantów - osób, które myślą o napisaniu i wydaniu własnego utworu. W procesie rekrutacyjnym potencjalni uczestnicy muszą przedstawić swoje pomysły na książkę non-fiction.
Kurs poprowadzą Dorota Karaś i Marek Sterlingow, reporterzy z Gdańska, którzy wspólnie napisali biografię Anny Walentynowicz oraz Jerzego Urbana. Dorota jest także autorką biografii Zbigniewa Cybulskiego, Marek był korespondentem wojennym w Afganistanie i pierwszym dziennikarzem, który opisał sprawę Iwony Wieczorek.
- W ubiegłym roku nasi uczestnicy pracowali nad reportażami historycznymi, ich teksty opublikowaliśmy w specjalnym wydaniu “Gazety Tymczasowej”, która ukazała się podczas Gdańskich Targów Książki - mówi Dorota Karaś. - W tym roku będziemy tłumaczyć, w jaki sposób przygotować się do pisania książki non-fiction. Zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzą o różnych aspektach pracy nad książką, szukaniu tematu, budowaniu relacji z bohaterem, ale także o zdobywaniu środków czy kontaktach z wydawnictwami.
Gośćmi drugiego sezonu Akademii Reportażu będą m.in. Jacek Hugo-Bader (autor m.in. “Białej gorączki” i “Dzienników kołymskich”, Joanna-Gierak-Onoszko (laureatka Nike za książkę “27 śmierci Toby'ego Obeda”), Magdalena Grzebałkowska (“Beksińscy. Portret podwójny”, “1945. Wojna i pokój”, ”Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”) oraz Maciej Siembieda (autor bestsellerowych powieści kryminalnych i thrillerów szpiegowskich).
Prowadzący oraz goście podczas kolejnych spotkań wytłumaczą, co jest potrzebne, żeby napisać książkę literatury faktu. Kursanci dowiedzą się także, jak pracować, by ukończyć książkę, jak wygląda współpraca z wydawnictwami oraz systemy stypendialne dla autorów.
Najlepsze z tematów zostaną zaprezentowane w lokalnych mediach i być może w kolejnym, wydaniu „Gazety Tymczasowej”, która była zwieńczeniem sezonu pierwszego Akademii Reportażu.
Pierwsze zajęcia organizacyjne odbędą się 22 lutego 2025.
Więcej informacji o zajęciach oraz formularz zgłoszeniowy: https://ecs.gda.pl/wydarzenia/akademia-reportazu-2025/?fbclid=IwY2xjawIESsZleHRuA2FlbQIxMAABHTesmGA_ZmZgtM_pp2rZoyMtxT2aFCIoUfBiYyYT5tPKf5b8EFMBFoa7Xg_aem_3kczC3LUtIYl4G9MeKTuIg