Audycja w Radiu Gdańsk o "PSTRO. II Przeglądzie Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych" z udziałem dziekan, prof. Małgorzaty Jarmułowicz i studentów, twórców teatralnych z Filologicznego UG

Zapraszamy do posłuchania audycji "Dobry wieczór z kulturą" w Radiu Gdańsk S.A. na temat "PSTRO. II Przeglądu Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych", który odbył się 26 października w Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Na antenie Radia Gdańsk w niej usłyszeć można m.in. dziekan Wydziału Filologicznego UG, teatrolożkę dr hab. Małgorzatę Jarmułowicz, prof. UG, mówiącą o idei przeglądu i inscenizacjach zrealizowanych przez studentów Wydziału Filologicznego z 3 kierunków teatrologicznych: Zarządzania instytucjami artystycznymi, Wiedzy o teatrze oraz Zarządzania i komunikacji w sztukach scenicznych.

- „Pstro” w wykonaniu naszych studentów oznacza kolorowo, różnorodnie, twórczo, współcześnie i z pasją - mówi dziekan Wydziału Filologicznego UG, prof. UG Małgorzata Jarmułowicz. - Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych na gościnnej scenie Teatru Miniatura oznacza również kontynuację niemal 70-letniej tradycji teatrów studenckich na Wybrzeżu. Na tej samej scenie w 1955 roku zaistniał pierwszy program Teatru BIM BOM pt. „Ahaa!” i kolejne z późniejszymi kultowymi gwiazdami polskiego kina Zbyszkiem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą.

W audycji "Dobry wieczór z kulturą" o swoich pasjach teatralnych rozmawiają także sami studenci i absolwenci kierunków teatrologicznych na Filologicznym UG: Karolina Wolniak, absolwentka Zarządzania instytucjami artystycznymi, reżyserka i współscenarzystka spektaklu „nie lubiem teatru”, który powstał na podstawie autentycznych, niecenzurowanych internetowych recenzji teatralnych:

- Nasz projekt „nie lubiem teatru” powstał na zajęciach Zarządzania instytucjami artystycznymi pod opieką Tomasza Kaczorowskiego - mówi Karolina Wolniak. - Spektakl ma formę czytania performatywnego i charakter dokumentu przedstawiającego współczesną recepcję teatru w social mediach.

Gościniami audycji były także Hanna Klinkosz, studentka Wiedzy o teatrze, członkini Grupy Teatralnej blACKout i Barbara Madany, organizatorka przeglądu z ramienia ACK Alternator, autorka sztuki “Piękni dwudziestoletni” wystawionej przez grupę blACKout w reżyserii Piotra Biedronia, aktora Teatru Wybrzeże. Sztuka inspirowana jest życiem i twórczością Marka Hłaski i porusza niezwykle aktualny obecnie temat ceny, którą płaci się za bycie popularnym.

Te studenckie grupy teatralne i pięć innych zaprezentowało się w sobotę, 26 października, w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Na profesjonalnej scenie młodzi ludzie pokazali autorskie lub będące twórczą inscenizacją rezonujących ze współczesnością i z drążącymi ich problemami tekstów spektakle, które wypływają z ich żywej pasji do teatru i chęci powiedzenia czegoś od siebie.

Obok przedstawień teatralnych klasycznych lub alternatywnych w formie, w przeglądzie nie zabrakło teatrów tańca, na czele z grupą i spektaklem teatru tańca PUZZLE w reżyserii i choreografii Karoliny Kucy. Jest to przedstawienie, będące projektem dyplomowym studentek studiów II stopnia Zarządzania i komunikacji w sztukach scenicznych na Wydziale Filologicznym, które zostało nagrodzone Nagrodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, dla najlepszego spektaklu tegorocznego Przeglądu Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych.

tekst Anna Malcer-Zakrzacka

Zdjęcia ze spektakli

Galeria zdjęć z II Przeglądu Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych. Fot. Dk_foto

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. Listopad 2024 - 08:56; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 3. Grudzień 2024 - 13:11; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka