Prof. dr hab. Miłosława Borzyszkowska wzięła udział w konferencji Towarzystwa Germanistów Japońskich na Uniwersytecie Kumamoto
Prof. dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Instytutu Filologii Germańskiej w dniach 19-20 października wzięła udział w dorocznej konferencji Towarzystwa Germanistów Japońskich, które w tym roku odbywało się na Uniwersytecie Kumamoto w Japonii. Kumamoto leży w zachodniej części wyspy Kiusiu. Uniwersytet w Kumamoto powstał w 1948 roku, kontynuując tradycje gimnazjum, założonego w okresie Meiji (1868-1912, okres panowania cesarza Mutsuhito i modernizacji Japonii na wzór świata zachodniego). Kampus rozbudowany w latach 80. XX wieku położony jest w pięknym parku, otaczającym gmach byłego gimnazjum.
W ramach sekcji „Visible and Invisible Borders in Central Eastern Europe. Between the centripetal and the centrifugal forces” wygłosiła referat na temat „Günter Grass und die Kaschuben/ei. Im Spiel mit dem Gegen-Gedächtnis“. Współorganizatorką konferencji była prof. Satoko Inoue, która przetłumaczyła na język japoński powieść "Weiser Dawidek" Pawła Huellego, obecnie pracuje nad przekładem "Opowieści chłodnego morza". Prof. Inoue realizuje także projekt dotyczący literatury Śląska.
Na wyspie Okinawa prof. Borzyszkowska wraz z prof. Inoue spotkały się z pisarką Tami Sakyiamą, która wprowadziła język riukiu do literatury japońskiej oraz z prof. Kiną Ikue z University of the Ryukyus, badającą m.in. literaturę i języki pograniczy. Obecnie największą uczelnię w prefekturze Okinawa założyli w 1950 Amerykanie, którzy okupowali wyspę do 1972 roku. Okinawa i okoliczne wyspy leżą w strefie subtropikalnej, od XII-XIX wieku stanowiły część królestwa Riukiu, zaanektowanego przez Japonię w 1879 roku.
W dniu 24 października Miłosława Borzyszkowska wygłosiła w Hokkaido University w Sapporo referat „Research on the borderland(s)/-spaces in Gdańsk. Perspectives – Horizons – Focuses”. Przedstawiła rozwój badań nad pograniczami w Gdańsku prezentując badania Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza działającej na Wydziale Filologicznym UG oraz IBSC UG International Border Studies UG. Sympozjum „Micro-History Representation in the Borderlands: People – Place – Object”, zorganizowane przez Slavic-Euroasian Research Center, odbyło się w ramach projektu, którego kierownikiem jest prof. Inoue, a członkiem – oprócz naszej badaczki – prof. Goro Christoph Kimura z Sophia University z Tokio, członek zagraniczny Pracowni Badań nad Narracjami Pogranicza UG.
Hokkaido University to jedna z najstarszych uczelni Japonii i największa uczelnia na wyspie Hokkaido. Wyspę zamieszkaną przez Ajnów od początku XIX wieku poddano silnej kolonizacji japońskiej. Uniwersytet rozwinął się z wyższej szkoły rolniczej i obecnie świętuje 150. rocznicę powstania. Położony jest w miejscu świętym dla kultury Ajnów, współcześnie przepięknym parku w centrum Sapporo, gdzie mieszkańcy i turyści mogą podziwiać kolory japońskiej jesieni.
Podczas wyjazdu prof. dr hab. Miłosława Borzyszkowska prowadziła badania dotyczące pamięci pograniczy japońskich, odwiedzając 4 wyspy - Honsiu, Kiusiu, Okinawę i Hokkaido. Pobyt i badania w Japonii, prowadzone na zaproszenie strony japońskiej stanowią jeden z wyników projektu IDUB UG "Pogranicza w dialogu. Dialogi na pograniczu. Narracje - Pamięć - Tożsamość", realizowanego przez badaczkę w latach 2021-24 w ramach Programu Rozwoju Humanistyki Gdańskiej UG.