Dzień świętego Marcina na Filologicznym zorganizował Instytut Filologii Germańskiej

Święto ku czci Marcina zorganizował Instytut Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym. W tym dniu tradycje chrześcijańskie łączą się z niektórymi zwyczajami pogańskimi. Listopad był przed wiekami niezwykle ważnym miesiącem: kończono wówczas jesienne prace w polu, składano pogańskim bogom ofiary ze zwierząt, próbowano wywróżyć zimową aurę, urządzano uczty z muzyką i tańcami, podczas których stoły uginały się pod gęsiną i dzbanami z młodym winem. W trakcie biesiadowania bogatsi (naśladując św. Marcina) dzielili się jadłem i napojem z biedniejszymi.
Dzień świętego Marcina na Filologicznym
W środę 13.11.2024 studenci I roku filologii germańskiej pod opieką dr Marty Bieszk, mgr Anny Pior-Kucińskiej i dr Moniki Szafrańskiej zorganizowali w Instytucie Filologii Germańskiej uroczysty orszak św. Marcina, który to na białym koniu powiódł zgromadzonych korytarzami budynku Neofilologii. W tym dniu gościliśmy także uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni, które trzymając własnoręcznie zrobione lampiony nuciły z nami piosenkę „Ich geh’ mit meiner Laterne”. Warsztaty dla nich przygotowały studentki III roku germanistyki na specjalności nauczycielskiej. Na bazarku można było kupić słodkości. Uzbierane fundusze zostaną przeznaczone na cel charytatywny, który wybiorą studenci I roku.
Święty Marcin jest patronem m.in. pasterzy, opiekunem bydła, ptaków (szczególnie gęsi). Świętomarcińskie rogale, jak głosi legenda, przypominają kształtem zgubioną przez jego konia podkowę.
 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 14. Listopad 2024 - 09:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 15. Listopad 2024 - 12:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka