ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Pokaz filmów Volkera Schlöndorffa i spotkanie z reżyserem

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL właśnie kończy 18 lat. Choć pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2007 roku, jego idea pozostała niezmienna: prezentowanie różnorodnych form artystycznych, w szczególności filmów, których tematem jest wolność – wartość głęboko zakorzeniona w Gdańsku – ukazana w bogactwie perspektyw i kontekstów.

Tegoroczna edycja już od 12 do 19 października, program i bilety: aaff.pl

Według… to sekcja specjalna All About Freedom Festival. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do Gdańska wybitnych artystów, których twórczość jest związana z miastem lub wartościami kojarzonymi z Gdańskiem – wolnością, solidarnością, demokracją, prawami człowieka. Jak wygląda świat według Volkera Schlöndorffa? O tym sam twórca opowie podczas spotkań z publicznością. W ramach tegorocznej sekcji i zaplanowaliśmy 3 pokazy oraz 2 rozmowy z reżyserem, łącznie w 3 lokalizacjach.

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL.

14.10.2024 poniedziałek | godz. 11.00 | Uniwersytet Gdański | Wydział Filologiczny | aula (1.43) | ul. Wita Stwosza 55 | wstęp wolny

NIEPOKOJE WYCHOWANKA TÖRLESSA | 1966 | dramat | 1 godz. 27 min | język: niemiecki, napisy po polsku.

Pełnometrażowy debiut Volkera Schlöndorffa, a zarazem adaptacja uznanej powieści Roberta Musila. Opowieść koncentruje się na losach Thomasa Törlessa, ucznia surowego austriacko-węgierskiego internatu, który obserwuje prześladowania kolegi oskarżonego o kradzież, a zarazem próbującego zrozumieć ich sens. Film, prezentowany w Konkursie Głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, otrzymał tam Nagrodę FIPRESCI. Krytycy chwalili reżyserię, dzięki której oryginalnie połączono nowofalową estetykę z elementami kina kostiumowego, oraz aktorstwo młodego Mathieu Carrière’a, odtwórcy głównej roli, będącego u progu międzynarodowej kariery.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Volkerem Schlöndorffem.

ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL

Volker Schlöndorff – urodził się tuż przed II wojną światową w Wiesbaden. Jako nastolatek przeprowadził się do Francji, gdzie zamiast dwóch miesięcy, spędził 10 lat i studiował w szkole filmowej. W Paryżu współpracował z twórcami Nowej Fali, m.in. Jean-Lukiem Godardem, François Truffautem i Louisem Mallem, co zainspirowało go do samodzielnej twórczości. Stał się czołowym reżyserem Nowego Kina Niemieckiego, obok Wernera Herzoga, Wima Wendersa i Rainera Wernera Fassbindera. Jego najważniejsze filmy to m.in. „Utracona cześć Katarzyny Blum” (współreżyseria: Margarethe von Trotta), „Blaszany bębenek”, „Miłość Swanna”, „Śmierć komiwojażera” oraz „Homo Faber”.

Pozostałe wydarzenia w ramach sekcji:

13.10.2024 niedziela  | godz. 15:00 | ECS audytorium | bilety: aaff.pl | BLASZANY BĘBENEK | 1979 | dramat wojenny | 2 godz. 22 min | język: niemiecki, napisy po polsku | PO FILMIE ROZMOWA Z REŻYSEREM

15.10.2024 wtorek | godz. 18:00 | kino Spektrum | ul. Garncarska 18/20 | bilety: aaff.pl | OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ | 1990 | dramat |1 godz. 49 min. | język: angielski, napisy po polsku

Partner festiwalu: Against Gravity

Współpraca: 100cznia, Fundacja Widzialne, Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, Kino Spektrum

Data publikacji: piątek, 11. Październik 2024 - 09:03; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 15. Październik 2024 - 10:22; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka