„Gazeta Uniwersytecka” poświęcona Zbigniewowi Herbertowi w 100-lecie urodzin i 50. rocznicę jego wykładów na Wydziale Filologicznym - numer specjalny

Zapraszamy do lektury wrześniowego, specjalnego numeru „Gazety Uniwersyteckiej”, poświęconego wybitnemu polskiemu poecie, Zbigniewowi Herbertowi w 100-lecie jego urodzin oraz 50. rocznicę jego wykładów na Wydziale Humanistycznym (dziś Filologicznym) Uniwersytetu Gdańskiego.

Dwudziestego dziewiątego października minie stulecie urodzin Zbigniewa Herberta. Wagę tego jubileuszu doceniło UNESCO ogłaszając rok 2024 rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji "Gzeta Uniwersytecka" w numerze specjalnym "Semper fidelis. Herbert gdański" przedstawiła poetę jako wykładowcę w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego (dziś Filologicznego) Unierwersytetu Gdańskiego, w recepcji gdańskich pisarzy, czytanego i przeżywanego w gdańskich domach, analizowanego w artykułach uczonych naszego wydziału, uhonorowanego tablicą upamiętniająca w roku 2008 dwudziestą rocznicę śmierci poety. Numer ukazuje wpływ Herberta na konfederacki ruch Sierpnia '80 i Solidarności. Odsłania rolę poety jako przewodnika opozycji demokratycznej, autorytet moralny ruchu republikańskiego i Mistrza w czasie stanu wojennego i mrocznych lat osiemdziesiątych minionego wieku  aż do "epilogu burzy", śmierci w roku 1998.

z

Zbigniew Herbert 29 października 2024 roku miałby sto lat. Aby tę rocznicę uczcić, podejmujemy próbę ukazania Herberta gdańskiego i Herberta Sierpnia ’80. Wydobywamy związki poety z Gdańskiem. Pokazujemy autora Pana Cogito jako wykładowcę gdańskiej polonistyki w tekście "Książę Poetów wykładał na Wydziale Filologicznym" dr Anny Malcer-Zakrzackiej, który otwiera numer.

Portretujemy poetę czytanego w przestrzeni domowej gdańszczan, w odbiorze pisarzy gdańskich, śpiewanego na recitalach bardów i podczas I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w roku 1981 oraz w tymże roku na VIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, jako przewodnika w podróży i poetę drukowanego „pod strzechą” konspiracyjnej drukarni. Zależało nam również na spojrzeniu zagranicznym, które zawdzięczamy Profesorowi Aloisowi Woldanowi "Kika uwag na temat pewnego wiersza..."

Redaktorzy naukowi numeru to profesorowie naszego Wydziału: Zbigniew Kaźmierczyk i Katarzyna Wojan.

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 27. Wrzesień 2024 - 12:54; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 10. Październik 2024 - 14:23; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka