„Historia Sewarambian” Denisa Vairasse’a w tłumaczeniu Przemysława Kossakowskiego. Nowa książka z serii "Bibliotheca Utopiana" II

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się  „Historia Sewarambian” Denisa Vairasse’a, nowa książka z serii Bibliotheca Utopiana II, w tłumaczeniu i opracowaniu Przemysława Kossakowskiego. Publikacja powstała w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pt. "Kanon światowej literatury utopijnej w polskim przekładzie" kierowanego przez prof. dr. hab. Artura Blaima z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym.
To napisana w XVII wieku historia młodego kapitana Sidena, który odkrywa tajemniczy kraj Sewarambian, położony na południowym kontynencie zwanym wówczas Terra Australis Incognita. Powieść zaliczana jest do jednego z najbardziej istotnych utworów francuskiej literatury utopijnej. Historia przykuwa uwagę rozbudowaną ramą narracyjną, która stanowi odejście od statycznej konwencji wcześniejszych utworów tego gatunku. W warstwie ideowej, ta protestancka i racjonalistyczna utopia zapowiada nadchodzące oświecenie. Publikacja z pewnością zainteresuje studentów kierunków filologicznych, zwłaszcza literatury romańskiej, a także literaturoznawców.
Publikacja jest dostępna na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego: https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/historia-sewarambian-2/

Data publikacji: poniedziałek, 23. Wrzesień 2024 - 14:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Wrzesień 2024 - 14:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka