Cykl seminariów "Pofesorowie wizytujący UG" z prof. Rickiem Dolphijnem - podsumowanie

Dobiegła końca seria trzech seminariów poświęconych tematyce „Cosmophilosophy” z profesorem Rickiem Dolphijnem z Uniwersytetu w Utrechcie. Badacz gości na Uniwersytecie Gdańskim w ramach programu Profesorowie Wizytujący UG.

Spotkania odbywały się w ramach programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju CZRUG, którego koordynatorką jest dr Irena Chawrilska, we współpracy z Wydziałem Filologicznym. Ostatnie seminarium “On New Communities and the Earth” odbyło się 15 maja 2024 r. w siedzibie Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Po przemyśleniach dotyczących religii i filozofii podczas sesji pierwszej oraz nauk ścisłych na drugim spotkaniu, trzecie seminarium poświęciliśmy historii, polityce i sztuce. Uczestnicy analizowali fragmenty „Grundrisse” Marksa oraz tekst Frédérique Aďt-Touati zatytułowany „Arts of Inhabiting: Ancient and New Theaters of the World. In: Critical Zones: the Science and Politics of Landing on Earth” poświęcony kwestiom natury i teatru.

– Zastanawialiśmy się, jak mogą wyglądać więcej niż ludzkie społeczności w naszej rzeczywistości z perspektywy ekologicznej. W ten sposób zakończyliśmy nasz tryptyk, podsumowując pytania postawione w całej serii seminariow i tworząc bardziej niż ludzką mapę przemyśleń na przyszłość. Zadaliśmy sobie pytanie, jak współtworzyć świat obejmujący wszystkie formy życia, przewidując i mapując jego zmiany oraz pozostając otwartym na różnorodne sposoby wspólnego życia. Co to oznacza dla dzisiejszej nauki, polityki oraz dla krytycznej i twórczej humanistyki. Zakończyliśmy naszą serię seminariów z nadzieją na kontynuowanie tych ważnych dyskusji w przyszłości – komentuje prof. Rick Dolphijn.

– Tworzenie światów razem pozwala nam na rozejrzenie się dookoła, a nie tylko przed siebie – mówi dr Irena Chawrilska. – Nawiązując do Deleuze’a, Serresa, Stengers, Marksa, staraliśmy się odejść od koncepcji Inności i naszej humanistycznej perspektywy. Agenda 2030 jako strategia dla świata jest nadal aktualna, a celem uniwersytetu jest kreowanie nowych idei na drodze do zrównoważonej przyszłości i umożliwienie społecznościom bycia odpowiedzialnym za ich otoczenie (response-ability), jak twierdzi Donna Haraway. Nowe narracje, sposoby myślenia i innowacje mogą pojawić się tylko poprzez negocjacje. Mamy nadzieję, że seria seminariów dała nam taką możliwość.


Rick Dolphijn jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Utrechcie i profesorem honorowym na Uniwersytecie w Hongkongu (Wydział Sztuki). Jego zainteresowania badawcze obejmują tematy ekologii, filozofii i sztuki. W ramach programu „Profesorowie Wizytujący UG” został zaproszony przez dr Irenę Chawrilską i Wydział Filologiczny do odwiedzenia Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzenia zajęć dydaktycznych oraz współpracy naukowej w obszarze kosmofilozofii.

 Rick Dolphijn z Uniwersytetu w Utrechcie

Tekst Szymon Gronowski

Fot. Marcel Jakubowski

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 28. Maj 2024 - 10:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 29. Maj 2024 - 13:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka