"Miasta jako obiekty straty. Gdańsk widziany przez pryzmat malarstwa Caspara Davida Friedricha" - wykład dr Katarzyny Wakuły
Caspar David Friedrich to artysta urodzony 250 lat temu w Greifswaldzie, przez lata związany z Dreznem, miłośnik wypraw po Rugii, podróżnik. Co ma wspólnego z Gdańskiem? Okazuje się, że przepełniona melancholią i religijno-metafizyczną nastrojowością twórczość prekursora romantyzmu europejskiego znakomicie nadaje się do nakreślenia obrazów Gdańska lat minionych, znanych z prozy Stefana Chwina. Marynistyczne krajobrazy Friedricha tworzą w utworach literackich symboliczne okno na świat, którego już nie ma, na którym swe trwałe piętno odcisnęła Wielka Historia. Zarysowane w książkach współczesnego polskiego pisarza obrazy Gdańska (i innych miast/miejsc) mają charakter sentymentalny, są obiektami braku i tęsknoty.
Wykład ma za cel omówienie kwestii związanych ze współczesną podmiotowością – często nomadyczną i transgresyjną w perspektywie miasta / miejsca urodzenia. Uczestnicy, niczym bohaterowie fredrichowskich płócien, udadzą się w duchową wędrówkę po świecie zanurzonym w estetyce melancholii i straty.
Katarzyna Wakuła jest doktorem nauk humanistycznych i historyczką sztuki zajmującą się komparatystyką kulturową ze szczególnym uwzględnieniem relacji werbalno-wizualnych i związków między literaturą i malarstwem. Autorka książki „Korespondencja sztuk” (Warszawa 2016), tekstów naukowych i publicystycznych. Zawodowo związana z produkcją audiowizualną i translatoryką.