Wykład prof. Artura Blaima z cyklu „Rozmowy o literaturze i teatrze” w Teatrze Szekspirowskim

Fundacja Theatrum Gedanense we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim
zaprasza na spotkanie z Profesorem Arturem Blaimem,
pierwsze  z nowego cyklu "Rozmowy o literaturze i teatrze".
9 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece im. Jerzego Limona w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Prof. Artur Blaim
Gościem będzie prof. Artur Blaim z Instytutu Anglistyki Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza, który wygłosi krótki wykład poświęcony różnym sposobom rozumienia pojęć utopii, dystopii i anty-utopii oraz relacjom pomiędzy konstrukcjami możliwie najlepszych i najgorszych światów w literaturze i filmie oraz ich oddziaływaniu na rzeczywistość społeczną.

Współczesne utopie przybierają najrozmaitsze formy. Najnowszym przejawem tej orientacji stało się zjawisko, które można nazwać „mgławicową utopią”. W przeciwieństwie do starannie zaprojektowanych i z detalami opisanych klasycznych utopii, utopia mgławicowa występuje w postaci sloganu obiecującego przyszły stan bliżej nieokreślonej szczęśliwości. Przykładami takich utopijnych „mikro-tekstów” obiecujących nadejście idealnego porządku są Dobra Zmiana, Węgierskie Węgry, Brexit, „Uczyńmy Amerykę znowu wielką”, Chińskie Marzenie i Russkij Mir.

Artur Blaim - profesor w Zakładzie Translatoryki Anglistycznej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, członek Academia Europea, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych. Zainteresowania badawcze: utopia/dystopia w filmie i literaturze, semiotyka kultury, William Szekspir. Najważniejsze publikacje: Gazing in Useless Wonder. English Utopian Fictions 1516-1800; Robinson Crusoe and His Doubles, Utopian Visions and Revisions, współredaktor Imperfect Worlds and Dystopian Narratives in Contemporary Cinema, Spectres of Utopia, Mediated Utopias. From Literature to Film; współredaktor serii wydawniczych Bibliotheca Utopiana i Mediated studies.
Fot. Marcel Jakubowski

Prof. Artur Blaim z Instytutu Anglistyki Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza

Data publikacji: piątek, 5. Kwiecień 2024 - 10:32; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 9. Kwiecień 2024 - 08:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka