"Współdzielone dziedzictwo jako temat we współczesnej literaturze niemieckiej polskiej i ukraińskiej" - wykład dr Silke Pasewalck z Uniwersytetu w Oldenburgu

Fundacja im. Johanna Gottfrieda Herdera oraz Instytut Filologii Germańskiej UG

zapraszają na kolejny wykład w ramach Roku Herdera 2023‒2024

zatytułowany

Współdzielone dziedzictwo jako temat we współczesnej literaturze niemieckiej, polskiej i ukraińskiej

dr Silke Pasewalck

Wykład w języku niemieckim wygłosi w czwartek 11 kwietnia br. o godz. 11.30 w sali 21 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego UG, ul. Wita Stwosza 51, dr Silke Pasewalck z Uniwersytetu w Oldenburgu. Uczestnicy będą mogli skorzystać z pisemnego tłumaczenia tekstu wykładu na język polski.

Przedmiotem wykładu będą utwory współczesnej literatury polskiej, niemieckiej i ukraińskiej, szczególnie trzy powieści autorstwa Sabriny Janesch, Olgi Tokarczuk i Tanji Maljartschuk, podejmujące tematyką wspólnego dziedzictwa historycznych regionów i zapomnianych powiązań.

Dr Silke Pasewalck jest germanistyką i slawistyka w Federalnym Instytucie ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej (BKGE) przy Uniwersytecie w Oldenburgu. W latach 2000-2005 była lektorką DAAD na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w latach 2010-2018 profesorem nadzwyczajnym literatury niemieckiej na Uniwersytecie w Tartu (Estonia). Jej zainteresowania badawcze obejmują literaturę współczesną, historię literatury i kultury bałtyckiej, literaturę i pamięć oraz kulturoznawstwo.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 4. Kwiecień 2024 - 09:04; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 5. Kwiecień 2024 - 10:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka