Wystawa kolekcji polskich szekspirowskich afiszy teatralnych ze zbiorów dr Sabiny Laskowskiej-Hinz

Kolekcję polskich szekspirowskich afiszy teatralnych ze zbiorów dr Sabiny Laskowskiej-Hinz z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki można oglądać w małym korytarzu przy bibliotece Neofilologicznej w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51 do 30 kwietnia 2024.

Kolekcja kształtowała się w trakcie prowadzenia badań dr Sabiny Laskowskiej-Hinz  nad doktoratem pt. "The image of it gives me content already: The Critical Interpretations of Polish Theatrical Posters for Shakespeare Productions in the Years 1966-1989. A Study of Motives and Approaches". Zbiór papierowych plakatów to zaledwie około 30 przykładów, natomiast w wesji elektronicznej kolekcja liczy ponad 200 obrazów. Wykorzystanie w plakatach szekspirowskich szerokiej gamy ujęć i motywów związanych z przemocą, męczeństwem, kobiecą seksualnością, władzą i religią – ukazuje specyfikę polskiej recepcji Szekspira, którą cechuje upolitycznienie, ekspresywność i wielopoziomowość, jak również silny związek z chrześcijańskim i antycznymi dziedzictwem kultury europejskiej. Zachęcamy do oglądania zwłaszcza studentów kandydatów na Anglistykę i Amerykanistykę na Wydziale Filologicznym. UG.

z

This modest collection of Polish Shakespeare posters began to take shape during the research for my doctoral thesis. The image of it gives me content already: The Critical Interpretations of Polish Theatrical Posters for Shakespeare Productions in the Years 1966-1989. A Study of Motives and Approaches. The collection of paper posters consists of about 30 examples, while the number of objects in the electronic version is more than 200 images. The wide range of motifs and approaches used in Polish Shakespeare posters and associated with violence, martyrdom, female sexuality, authority and religio allows for an outlining of the specificity of Polish reception of Shakespeare’s works. In this context, the Polish appreciation of Shakespeare proves to be politicised, expressive, multidimensional, and closely related to the Christian and Antique roots of European culture.

Wystawa szekspirowskich afiszy teatralnych na Wydziale Filologicznym:

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 12. Marzec 2024 - 13:23; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Kwiecień 2024 - 14:08; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka