Spotkanie z Olgą Tokarczuk - pisarką, noblistką, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego

ma zaszczyt zaprosić na niezwykłe wydarzenie

spotkanie społeczności Uniwersytetu Gdańskiego

z najwybitniejszą polską pisarką, noblistką

doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Olgą Tokarczuk

Rozmowę poprowadzi profesor Stanisław Rosiek, literaturoznawca i wydawca nowej książki Noblistki.

Spotkanie odbędzie się na Wydziale Filologicznym w poniedziałek 18 marca 2024 o godz. 17.00

w Sali Teatralnej im. Jerzego Limona (budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51).

Olga Tokarczuk - fot. Karpati & Zarewicz ZAiKS

Rozmowa będzie toczyć się m.in. wokół książki-projektu Olgi Tokarczuk z twórczym udziałem Zbigniewa Mikołejko zatytułowanej ahat ilī. Siostra bogów.

Ahat ilī. Siostra bogów to tekst libretta Olgi Tokarczuk do opery ahat ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka, który ukazuje się właśnie z okazji nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Autorce i Noblistce, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Jest to pierwsze wydanie książkowe dzieła, któremu towarzyszy erudycyjny, bogato ilustrowany komentarz Zbigniewa Mikołejki:

- Mit o sumeryjskiej bogini wojny i miłości Inannie, zstępującej do podziemnej krainy umarłych, by po kilku dniach powrócić do świata żywych, jest jednym z najstarszych mitów ludzkości, którego echa odbijają się w świętych tekstach Babilonu, Grecji czy chrześcijaństwa.
Olga Tokarczuk sięgnęła po ten mit w powieści „Anna In w grobowcach świata", którą następnie zaadaptowała na libretto opery. Odnalazła w nim uniwersalną opowieść o Bogini i odkryła, że jej zrozumienie pozwala  zapanować nad lękiem przed śmiercią, a tym samym osiągnąć nieśmiertelność. Wspólnie – pisarka noblistka i znakomity religioznawca – w akcie literackiej i filozoficznej archeologii docierają do najgłębszych pokładów niezmiennych ludzkich wyobrażeń, lęków i pragnień -
czytamy w opisie  wydawnictwa.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa słowo obraz terytoria

Data publikacji: poniedziałek, 11. Marzec 2024 - 10:51; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 15. Marzec 2024 - 12:22; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka