Wykład dr Małgorzaty Dowlaszewicz pt. "Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów

Centrum Badań Memlingowskich UG

zaprasza serdecznie 5 marca 2024  (wtorek), na godzinę 13.15

na otwarty wykład dr Małgorzaty Dowlaszewicz (Uniwersytet Wrocławski)

pt. "Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów.

Wykład odbędzie się w budynku Wydziałów Filologicznego i Historycznego, Wita Stwosza 55, sala 2.61, godzina 13.15.

ykład dr Małgorzaty Dowlaszewicz (Uniwersytet Wrocławski)  pt. "Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów

Małgorzata Dowlaszewicz prowadzi badania z zakresu średniowiecznej wernakularnej literatury niderlandzkiej (w szczególności epiki oraz hagiografii) oraz współczesnej recepcji kultury i literatury średniowiecznych Niderlandów. Od 2005 roku związana jest z Zakładem Dawnej Literatury Niderlandzkiej w Katedrze Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu Na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła wizerunkowi diabła antropomorficznego w legendach i exemplach.

„Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów

Pisarki niderlandzkie od XIII do XVI wieku przedstawione zostaną na tle zmian społecznych i kulturowych średniowiecznych Niderlandów. Twórczość Hadewijch, Berty Jacobs czy Anny Bijns będzie punktem wyjścia do rozważań o produkcji literackiej w dawnych wiekach i pozycji kobiet piszących.

Data publikacji: poniedziałek, 4. Marzec 2024 - 13:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Marzec 2024 - 07:58; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka