„Schronienia. Eseje na czas kryzysu” - książka pod redakacją: Sebastiana Jakuba Konefała, Pawła Sitkiewicza oraz Anny Ratajczak-Krajki

Nakładem Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Gdańsku ukazała się nowa książka „Schronienia. Eseje na czas kryzysu | Shelters. Essays for a Time of Crisis” pod redakcją profesorów Instytutu Badań nad Kulturą: Sebastiana Jakuba Konefała, Pawła Sitkiewicza oraz Anny Ratajczak-Krajki

Autorzy/authors: Stéphanie Barillé (University of Akureyri, Islandia), Zofia Boni (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Katherine Butcher, Agnieszka Foltyn (Trøndelag Bildende Kunstnere, Norwegia) Lara Wilhelmine Hoffmann (University of Iceland, Islandia), Gunnar Iversen (Carleton University, Kanada), Emiliana Konopka (Ambasada Islandii w Polsce, Uniwersytet Gdański) Monika Kucia, Aleksandra Lis-Plesińska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Markus Meckl (University of Akureyri, Islandia), Holger Pötzsch (The Arctic University of Norway, Norwegia), Anna Ratajczak-Krajka (Muzeum Narodowe w Gdańsku), Dögg Sigmarsdóttir (Reykjavík City Library, Islandia), Margrét Steinarsdóttir (Icelandic Human Rights Centre), Ilona Wiśniewska, Anna Maria Wojtyńska (University of Iceland, Islandia).

Antologia artykułów naukowych i esejów pt. „Schronienia. Eseje na czas kryzysu | Shelters. Essays for a Time of Crisis” powstała w ramach międzynarodowego projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, realizowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wydana po polsku i po angielsku monografia zawiera teksty napisane przez autorów z Norwegii, Islandii, Polski, Kanady i Wielkiej Brytanii. Książkę otwiera tekst Ilony Wiśniewskiej - reportażystki, fotografki i autorki książek o życiu na dalekiej Północy. Jej autorstwa jest także zdjęcie na przedniej okładce. Autorami niezwykłego projektu graficznego są zaś Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński nagradzane, trójmiejskie studio re:design. Honorowy Patronat nad publikacją objęła Ambasada Republiki Islandii w Polsce.

Tak o publikacji piszą jej redaktorzy:

Żyjemy w czasach kryzysu spowodowanego zmianami klimatycznymi, wojnami, masową migracją i gwałtownym krzyżowaniem się kultur. Kryzys ten czasami ma wymiar ekonomiczny, a czasami polityczny, innym razem dotyczy ekologii lub trudnych relacji sąsiedzkich. W kryzysie tworzy się na naszych oczach rzeczywistość, którą rozpaczliwie chcemy zrozumieć. Książka, w której spotykają się teksty popularyzujące naukę, sprawozdania z prowadzonych badań, eseje, reportaże, a także osobiste refleksje artystów i artystek, próbuje uchwycić złożoność świata stojącego na progu radykalnych przemian. Tropi relacje między zmianami klimatycznymi, migracją, myśleniem proekologicznym i kształtowaniem się nowego dziedzictwa kulturowego w Europie. Szuka języka, który zdoła to wszystko opisać. Podpowiada rozwiązania problemów, z którymi przyjdzie nam się dopiero zmierzyć.

z

• Publikacja „Schronienia. Eseje na czas kryzysu | Shelters. Essays for a Time of Crisis” powstała w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

z

Data publikacji: poniedziałek, 19. luty 2024 - 11:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 19. luty 2024 - 11:48; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka