Umowa o współpracy Instytutu Badań nad Kulturą UG z Drukarnią Misiuro w Gdańsku

Instytut Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG podpisał kolejną umowę o stałej współpracy z przedsiębiorstwem z otoczenia społeczno-gospodarczego, zajmującym się działalnością powiązaną z charakterem kierunków studiów prowadzonych w Instytucie. Tym razem z inicjatywy dr. Karola Szymańskiego sformalizowano trwającą od kilku lat owocną współpracę z Drukarnią Misiuro w Gdańsku, reprezentowaną przez jej właściciela Damiana Misiuro.

Intencją obu stron było nadanie dotychczasowym kontaktom nowego kształtu organizacyjnego i pobudzenie ich rozwoju. Instytut i Drukarnia wyraziły wolę wzajemnego wspierania się w zakresie: upowszechniania i promowania sztuki wydawniczej oraz drukarskiej, wymiany doświadczeń i wizyt pracowników oraz realizacji praktyk studenckich. Współpraca ma obejmować między innymi (1) wzajemne zatrudnianie wykładowców i specjalistów, (2) umożliwienie studentom Instytutu odbywania w Drukarni obowiązkowych praktyk studenckich, (3) wzajemne zamieszczanie informacji o wydarzeniach i działaniach partnera na stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz (4) dystrybucję ulotek promocyjnych i dydaktycznych związanych z przedmiotem współpracy. Obie strony zobowiązały się do informowania w możliwie najszerszym zakresie o wspólnych przedsięwzięciach we własnych materiałach informacyjnych, publikacjach oraz wystąpieniach publicznych.

Zakład Kulturoznawstwa od początku swego istnienia efektywnie współpracuje z licznymi podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, traktując je jako doradców i swoistych gwarantów jakości prowadzonych studiów, zwłaszcza w zakresie specjalistycznego przygotowania zawodowego studentów, oraz jako wsparcie w działalności dydaktycznej i naukowej. Do grona współpracujących w ostatnim okresie z Zakładem instytucji i przedsiębiorstw należą między innymi: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie, Drukarnia Misiuro w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Fundacja Meakultura w Warszawie, Muzeum Miasta Gdyni i Gdański Archipelag Kultury. Oprócz tego współpracę z instytucjami społeczno-kulturalnymi i przedsiębiorstwami podejmują studenci kulturoznawstwa w ramach obowiązkowych praktyk studenckich; w ciągu ostatnich trzech lat odbyli je w ponad stu podmiotach zaliczanych do otoczenia społeczno-gospodarczego i grup interesariuszy zewnętrznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Przedstawiciele podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego biorą udział w opiniowaniu i współtworzeniu programów studiów, zwłaszcza w zakresie przedmiotów specjalizacyjnych. Na przykład program specjalności „Zarządzanie kulturą” na studiach magisterskich został skonsultowany i skorygowany zgodnie z uwagami pracowników Muzeum Miasta Gdyni i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni na temat potrzeb rynku pracy. W rezultacie dodano nowe przedmioty „Budowanie zespołu” i „Kultura komunikacji”, co spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony studentów, oraz dokonano zmian w treściach programowych niektórych pozostałych przedmiotów. Z kolei w ramach specjalizacji „Kultura audiowizualna”, na skutek sugestii przedstawicieli Filmoteki Narodowej, nadano przedmiotom „Dziedzictwo kultury w epoce cyfryzacji” i „Warsztat audiowizualny” wysoce specjalistyczny charakter, adekwatny do aktualnych wymagań i standardów związanych z tymi zagadnieniami.

W instytucjach i przedsiębiorstwach z otoczenia społeczno-gospodarczego odbywają się także wizyty studyjne w ramach zajęć (np. w Drukarni Misiuro na „Procesie i rynku wydawniczym w Polsce”, Filmotece Narodowej na „Dziedzictwie kultury w epoce cyfryzacji” czy Muzeum Kinematografii na „Upowszechnianiu kultury audiowizualnej”), jak również realizowane są studenckie projekty animacyjne, artystyczne i społeczno-kulturalne w ramach specjalności i prac dyplomowych. Przykładem może być zrealizowany w 2022 roku we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku (w ramach przedmiotu „Projekt kuratorski” na specjalności „Krytyka i popularyzacja kultury”) animacyjny projekt społeczny pt. „Śmieciaki”, w którym dzieci różnych narodowości z dzielnic Gdańska zagrożonych wykluczeniem stworzyły, a następnie wystawiły w przestrzeniach „Łaźni” obiekty artystyczne z plastikowych odpadów, integrując się, a równocześnie poznając zasady proekologicznego gospodarowania śmieciami. Innym przykładem jest projekt magisterski „Weekend z kulturą”, który studentka Laura Wołoszyn zrealizowała w 2023 roku we współpracy z Centrum Kultury „Zamek” w Nowem w formie trzydniowego cyklu wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców miasteczka po uprzednich badaniach ich potrzeb i oczekiwań. Ponadto od roku 2014 studenci Zakładu Kulturoznawstwa prowadzą w ramach projektu „Historyczne nasadzenia w ogrodach przydomowych na Mazowszu” coroczne badania naukowe dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, których wyniki są wykorzystywane do odtwarzania nasadzeń przydomowych w prowadzonym przez Muzeum skansenie.

Przedstawiciele podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego zasiadają w powołanej na mocy zarządzenia Dziekana Wydziału Filologicznego UG z 10 października 2020 roku Radzie Programowej Kierunku Kulturoznawstwo, opiniując w ramach prac tych zespołów i na drodze nieformalnych kontaktów roboczych ofertę edukacyjną, koncepcje kształcenia i założenia programowe, projekty programów studiów i specjalności oraz działalność dydaktyczną, jak również wskazując pożądane kompetencji i umiejętności absolwentów w celu ich doskonalenia i dostosowywania do realiów współczesnego życia.

W obecnej kadencji w Radzie Programowej, jako reprezentantki współpracujących z Zakładem Kulturoznawstwa podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego, zasiadają Karin Moder (dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni) i Małgorzata Kraszewska.

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 10. Styczeń 2024 - 12:18; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 11. Styczeń 2024 - 07:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka