Orszak Świętej Łucji na Filologicznym rozproszył zimowe ciemności

Orszak Świętej Łucji rozproszył grudniowe ciemności na Wydziale Filologicznym. Obchodzony 13. grudnia Dzień św. Łucji to jedno z najważniejszych świąt w szwedzkim kalendarzu. Z tej okazji studentki i studenci Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki UG, jak co roku, sformowali rozświetlony świecami i latarniami orszak postaci w białych szatach, śpiewających tradycyjną pieśń "Santa Lucia". Na czele orszaku kroczyła św. Łucja z koroną ze świec na głowie, a towarzyszyli jej tärnor – druhny i stjärngossar – gwiazdorzy.

Św. Łucja jest symbolem światła (jej imię pochodzi od łacińskiego słowa lux) rozjaśniającego ciemności zimy. Święto Świętej Łucji jest częścią obrządków adwentowych, których początki sięgają średniowieczu.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 14. Grudzień 2023 - 10:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Grudzień 2023 - 10:32; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka