Spotkanie z Izabelą Morską wokół jej książki „1983. Maszynopisy”

Zapraszamy na spotkanie z Izabelą Morską wokół jej najnowszej książki „1983. Maszynopisy”. Na publikację składa się autorski wybór utworów, który jest, zgodnie ze słowami samej twórczyni, „niezwykły, bo zawierający poezję z lat 1981-86, kiedy była młodą kobietą, czy raczej osobą, studentką na Uniwersytecie Gdańskim”. Rozmowę połączoną z czytaniem performatywnym poprowadzi Marcin Hamkało.

Morska
👉 𝟭𝟱.𝟭𝟮 | 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴.𝟬𝟬 | 𝗗ł𝘂𝗴𝗮 𝟯𝟱 | 𝘄𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆

„Trochę było to jak archeologia” – wspomina Morska. „Zeszyty, notatniki, a wreszcie maszynopisy i mniej czytelne kopie odbite przez kalkę [...]”, a całość jakby „dyktowana była przez jakąś wyższą świadomość, przychodziła od razu gotowa, bez poprawek”. Zbiór, który po latach doczekał się publikacji, nigdy wcześniej nie ukazał się w druku, bo pisarka, jak sama przyznaje, „miała obsesję na punkcie własnej etycznej czystości”.
Jej najnowsza publikacja, „1983. Maszynopisy” to zbiór poezji i prozy poetyckiej z lat 1981-86, istniejącej dotąd w maszynopisach i na serwetkach, którą Rafał Gawin nazwał „książką niespodziewaną i oczekiwaną jednocześnie”, dodając, że są to „teksty oryginalne, świeże, odważne i silne na poziomie znaczeń”, które można „z pełnym przekonaniem określić brakującym ogniwem między Nową Falą a Nową Prywatnością”.

🔴 𝗜𝘇𝗮𝗯𝗲𝗹𝗮 𝗠𝗼𝗿𝘀𝗸𝗮 – pisarka, autorka „Absolutnej amnezji” (1995) i nagrodzonego Pomorską Nagrodą Literacką (2020) "Znikania" (2019), wykładowczyni na gdańskiej anglistyce i amerykanistyce, jest autorką jednego tylko, a jednak wciąż „żywego” tomiku poezji: „Madame Intuita” (Nowy Świat, 2002), z którego wiersze pojawiły się w znaczących antologiach, jak Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009), pod redakcją Marii Cyranowicz, Joanny Mueller i Justyny Radczyńskiej (2009), jak i ostatnio „Przyszli zobaczyć poetkę. Antologia poezji po 1972 roku”, pod redakcją Barbary Klickiej i Agnieszki Waligóry (2023), jak również w kilku międzynarodowych antologiach, m.in. „With Our Eyes Wide Open: Poems of the New American Century” (2014) i „Scattering the Dark: An Anthology of Polish Women Poets” (2016).
Niegdyś Gdynianka. Tęskni do Kalifornii. Mieszka w Gdańsku.
Wydawcami tomu „1983. Maszynopisy” są Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi (wydawca główny) i Dom Literatury w Łodzi.
Pokaż mniej

Data publikacji: piątek, 8. Grudzień 2023 - 10:08; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 8. Grudzień 2023 - 10:13; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka