Wyróżnienie dla książki „Czas Jerzego Limona” w konkursie Gaudeamus 2023

Publikacja Czas Jerzego Limona. Księga pamiątkowa ku czci twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod redakcją Agnieszki Żukowskiej i Jacka Kopcińskiego otrzymała wyróżnienie w Konkursie Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus 2023!

We wstępie do książki wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego napisano:

Jednym z ulubionych Szekspirowskich konceptów prof. Jerzego Limona były „sylaby czasu” (Makbet, V.5), zbieżne z jego przekonaniem, że nadanie przeszłości formy za pomocą języka, czy to naturalnego, czy języka sztuki, wprowadza rzeczy minione do innego obszaru bytowania, czyniąc je elementem naszego doświadczenia współczesności. Podobne intencje przyświecają też publikacji niniejszego tomu, który zaświadcza o tym, że czas Limona trwa nadal, choć w innym wymiarze – wymiarze pamięci, lektury, inspiracji, dialogu, polemiki.

Tytułowy „czas Jerzego Limona” odpowiada temu, co najbardziej pociągało twórcę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w teatrze oraz sztuce, ale też wskazuje na epokę, w której żył i pracował – a której rytm wyznaczały kolejne etapy budowy jego teatru, edycje Festiwalu Szekspirowskiego czy rozliczne przedsięwzięcia artystyczne i nauko-we, jakich był inicjatorem bądź współautorem. „Czas Jerzego Limona” to także czas rozwoju nauki, który odcisnął się w jego badaniach, i czas jego indywidualnych poszukiwań badawczych oraz literackich.

"Czas Jerzego Limona" został dostrzeżony wraz z siedmioma innymi tytułami spośród ponad siedemdziesięciu publikacji nadesłanych na konkurs. Główną Nagrodę Gaudeamus 2023 otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego za publikację Błażeja Ciarkowskiego "Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej".

Publikacja stanowi owoc międzynarodowej konferencji naukowej „Jerzy Limon. Inspiracja – Dialog – Polemika”, która odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 27-28 maja 2022 roku

Ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystego otwarcia Targów w Krakowie, 26 października 2023 roku.

Konkurs Gaudeamus organizowany jest przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych we współpracy z Targami w Krakowie w celu promowania i wyróżniania uczelnianych oficyn wydawniczych za publikowanie najbardziej wartościowych polskich książek naukowych i dydaktycznych. Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Jacek Popiel.

Więcej informacji na stronach:

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: poniedziałek, 6. Listopad 2023 - 13:20; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Listopad 2023 - 13:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka