Nagroda Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za debiut dla dr Grażyny Świętochowskiej

Książka doktor Grażyny Świętochowskiej z Zakładu Filmu i Mediów Instytutu Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG pt. "Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali" (Wydawnictwo UG, Gdańsk 2022) została wyróżniona prestiżową doroczną nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszy debiut 2022 roku.

W uzasadnieniu jury czytamy, że nagrodzona książka "stanowi przemyślaną, dojrzałą, niezmiernie interesującą i inspirującą wypowiedź teoretyczną na temat pozornie, jak się okazuje, znanego wszystkim fenomenu, jakim była eksplozja talentów w kinie czeskim i słowackim lat 60. [...] Książka Grażyny Świętochowskiej daje ogromną satysfakcję poznawczą, w ramach której prześledzenie innego spojrzenia na <<mniejszy>> fragment historii kina drugiej połowy XX wieku to tylko jeden ze scenariuszy".

Pani Doktor serdecznie gratulujemy!

Dr Grażyna Świętochowska – filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego Panoptikum. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Książką „Kino mniejsze” autorka domyka długoletnie zainteresowanie badawcze kinem czeskim i słowackim.

Data publikacji: wtorek, 29. Sierpień 2023 - 08:26; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 30. Sierpień 2023 - 13:45; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka