Sukces kierunków Wydziału Filologicznego w Rankingu Perspektyw 2023

29 czerwca 2023 ogłoszone zostały oficjalnie wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy oraz Rankingu Kierunków Studiów. Uniwersytet Gdański awansował o 2. miejsca w górę w klasyfikacji uniwersytetów, a także utrzymał wysoką 16. pozycję w klasyfikacji ogólnouczelnianej.

Sukces kierunków Wydziału Filologicznego

Sukces odnotowaliśmy również w rankingu poszczególnych kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Nasze Kulturoznawstwo uzyskało 4. miejsce w Polsce i awansowało od ubiegłego roku o jedną pozycję. Filologie obce i lingwistyka stosowana na Wydziale Filologicznym zanotowały skok z miejsca 10. na 8., zaś w ciągu ostatnich dwóch lat o 4 miejsca. Filologia angielska w ciągu ostatnich dwóch lat awansowała o 2 pozycje i w tegorocznym rankingu znalazła się na miejscu 12. Natomiast Filologia polska utrzymała wysokie 10 miejsce.

Wyniki i kryteria

Uniwersytet Gdański utrzymał wysoką, 16. pozycję wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce, a wśród uniwersytetów awansował o 2. miejsca i uplasował się na 4. miejscu, ustępując jedynie Uniwersytetom Jagiellońskiemu i Warszawskiemu (sklasyfikowanym ex aequo na miejscu pierwszym w obu kategoriach Rankingu Uczelni Akademickich, jak i wśród uniwersytetów) oraz Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:

- Po raz kolejny awansowaliśmy! Bardzo cieszy nas czwarte miejsce w kategorii uniwersytetów, które uzyskaliśmy w tegorocznym rankingu „Perspektyw”. Jesteśmy na podium jeśli weźmiemy pod uwagę, że Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński są ex aequo na pierwszym miejscu. Już wyniki ewaluacji wskazują ,jak bardzo zmieniają się uczelnie w okresie ewaluacji i jak te zmiany widoczne są w różnych obszarach działalności współczesnych uczelni – w zakresie badań naukowych, wpływu na otoczenie społeczno-ekonomiczne i reagowaniu na istotne problemy społeczne – powiedział Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Nie ma co ukrywać – choć współpracujemy z innymi uniwersytetami, to jednak zawsze się ścigamy i czujemy tę presję. Dlatego utrzymanie 16. miejsca w kategorii uwzględniającej wszystkie polskie uczelnie, w tym medyczne, politechniki oraz szkoły niepubliczne to też duży sukces. Dziękuję całej społeczności akademickiej za dotychczasową mobilizację. Wiem, że nie zawsze jest łatwo sprostać zadaniom i wymaganiom stawianym przez władze UG, ale zobaczcie proszę, że warto!

Najlepsze oceny uzyskał Uniwersytet Gdański w kryteriach:

  • Prestiż akademicki (awans z miejsca 11. na 8.)
  • Potencjał naukowy (miejsce 10., rok temu 18.).

Wysoko oceniono UG w kryterium:

  • Innowacyjność (8. miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych)

Poprawę pozycji odnotowano też w innych kryteriach, takich jak:

  • Absolwenci na rynku pracy (awans na pozycje 22. z 44.) 
  • Umiędzynarodowienie (pozycja 24., wcześniej 26.)
  • Warunki kształcenia (pozycja 24., wcześniej 30.)

Metodologia rankingu

Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy uwzględnia wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017-2021. Główne kryteria i ich wagi w ostatecznej ocenie to: efektywność naukowa (28 procent), potencjał naukowy i umiędzynarodowienie (oba po 15 procent wagi w ocenie końcowej),  prestiż, absolwenci na rynku pracy (oba z wagą 12 procent),  warunki kształcenia (10 procent) i innowacyjność (8 procent).

Fundacja Edukacyjna Perspektywy pozyskuje dane do rankingu częściowo od uczelni, ale głównie z Systemu POL-on oraz z bazy Scopus, gdzie do zaawansowanych analiz bibliometrycznych  wykorzystywany jest system analityczny SciVal.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2023 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. W Rankingu uwzględnione zostały uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 29. Czerwiec 2023 - 14:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Czerwiec 2023 - 15:29; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka