Doktor Magdalena Sacha stypendystką stypendiów: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Instytutu Goethego i Fundacji Kulturalnej Wolnego Kraju Saksonii

Miło nam poinformować, że dr Magdalena Izabella Sacha z Zakładu Kulturoznawstwa w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym otrzymała dwa stypendia na prace translatorskie z języka niemieckiego.

Pierwszym jest Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego 2023 dla twórców kultury na przekład z języka niemieckiego tekstu literackiego „Moja podróż do błękitnego kraiku. Śladami Lehndorffa w Gdańsku i na Nordzie”. W ramach stypendium powstanie tłumaczenie książki hr. Augusta Adolfa Leopolda von Lehndorffa pt. „Meine Reise ins blaue Laendchen”, wydanej w Gdańsku w 1799 r. (przetłumaczone zostaną fragmenty dotyczące Północnych Kaszub i Gdańska).  Autor był wydawcą i zięciem Louise von Krockow, której traktat pedagogiczny został opracowany i wydany przez dr Magdalenę Izabellę Sachę w 2021 r.

Uroczystość wręczenia stypendiów Marszałka odbyła się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku 30 marca 2023. Stypendium ma charakter finansowy.

Wśród stypendystów znaleźli się także współpracownicy Zakładu Kulturoznawstwa - dr Bartosz Filip oraz absolwenci kulturoznawstwa - Tymoteusz Skiba.

Zachęcamy do  obejrzenia wykładu dr Magdaleny Sachy na ten temat, wygłoszonego w Towarzystwie Domu Uphagena.

Drugie to międzynarodowe stypendium translatorskie przyznane przez Instytut Goethego (Goethe-Institut) i Fundację Kulturalną Wolnego Kraju Saksonii na rezydencjalny sześciotygodniowy pobyt w Dreźnie.

Celem pobytu będzie przetłumaczenie książki z zakresu współczesnej literatury faktu autorstwa Andreasa Kosserta pt. „Flucht - Eine Menschheitsgeschichte”/ "Exodus - Historia ludzkości" na temat znaczenia migracji w historii.

Pani Doktor Magdalenie Sasze serdecznie gratulujemy!

z

Wręczenie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2023 Magdalenie Izabelli Sasze w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku:

Data publikacji: środa, 5. Kwiecień 2023 - 10:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 5. Kwiecień 2023 - 12:17; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka