Ukazał się "Almanach Between.Pomiędzy 2023" pt. "Rozproszenie"

„Rozproszenie. Almanach Between.Pomiędzy 2023”, red. Katarzyna Kręglewska, Tomasz Wiśniewski, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Wydawnictwo White Dot, Gdańsk 2023.

Ukazał się kolejny tom Almanachu towarzyszącemu festiwalowi Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, organizowanemu przez Fundację Between.Pomiędzy, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS.

Kolejny tom Almanachu Between.Pomiędzy, który oddajemy w ręce czytelników, tradycyjnie ma za zadanie odzwierciedlać różnorodność działań podejmowanych w ramach festiwalu.

Podtytuł publikacji, „Rozproszenie”, nawiązuje do nowej formuły festiwalu, zgodnie z którą działania podejmowane w ramach Between.Pomiędzy, odbywają się przez cały rok, w wielu miejscach w Polsce i na świecie (m.in. w Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Francji), również w przestrzeni wirtualnej.

Publikujemy przekłady wierszy (Mimi Khalvati, Paula Meehan, Thomas A Clark) i form prozatorskich (David Malcolm), zapis przeprowadzonych przez nas rozmów (m. in. z Octavianem Saiu, członkami zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera oraz z Andrzejem Stasiukiem), a także szkice naukowe dotyczące zagadnień współczesnego teatru i literatury.

Istotnym elementem funkcjonowania Between.Pomiędzy jest kreowanie przestrzeni dla rozmaitych aktywności studenckich – w niniejszym tomie można znaleźć zarówno opisy wybranych studenckich projektów dyplomowych, jak i komentarze na temat zorganizowanego we współpracy z metaLAB (at) Harvard seminarium naukowego poświęconego teatrowi przyszłości.

Na osobną uwagę zasługują materiały dokumentujące przeprowadzoną w marcu 2022 roku akcję „Głos wsparcia dla Ukrainy”🇺🇦, czyli zorganizowane z inicjatywy studentów kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi czytanie performatywne pt. Deputinizacja”, połączone z rozmową ze specjalistami oraz zbiórką na rzecz osób dotkniętych wojną.

Zamieszczamy również materiały dotyczące prowadzonych przez członków Grupy Badawczej Between.Pomiędzy projektów, a całość zamyka blok tekstów o charakterze dokumentacyjnym – poświęconych lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym działaniom zogniskowanym wokół Festiwalu.

Fundacja Between.Pomiędzy utworzona została w 2013 roku przez Tomasza Wiśniewskiego (prezesa fundacji), Davida Malcolma, Żanetę Nalewajk-Turecką i Monikę Szubę. Działania prowadzone w ramach fundacji, jak i festiwalu, mają charakter kulturotwórczy, edukacyjny, badawczy i wydawniczy.

Działalność Pracowni Badawczej Between.Pomiędzy / Between.Pomiędzy Research Group (BPRG) polega na wspieraniu szeregu działań indywidualnych i zespołowych podejmowanych przez powiązanych z nią akademików reprezentujących różne dyscypliny nauki. W centrum zainteresowania stawiane są wyzwania pojawiające się na styku praktyki artystycznej oraz badań o charakterze akademickim. Istotny jest przy tym ogląd podejmowanych tematów w wymiarze lokalnym, krajowym, regionalnym, jak również europejskim i globalnym. Pracownia afiliowana jest przy Zakładzie Badań nad Sztukami Scenicznymi Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Anglistyki i Amerykanistyki), powołana została do działalności 4 lutego 2022 roku na mocy decyzji prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego, JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, a prowadzona jest przez dr. hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG.

Więcej informacji o działaniach Between.Pomiędzy: https://between.org.pl/

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: piątek, 24. Marzec 2023 - 11:06; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 24. Marzec 2023 - 11:11; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka