Zakończenie projektu NCBiR "Skarbiec wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej dla nastolatków" realizowanego przez klasyków na Filologicznym

Zakończył się dwa lata trwający projekt edukacyjny "Skarbiec wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej dla nastolatków oraz zajęcia wspomagające dla ich rodziców", realizowany na Wydziale Filologicznym UG przez pracowników naukowych Zakładu Filologii Klasycznej.

Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą 142 020,55 PLN.

W galerii zdjęć poniżej można zobaczyć efekt wytężonej pracy naszych klasyków z Zakładu Filologii Klasycznej na Wydziale Filologicznym UG. W ramach "Skarbca wiedzy" odbyły się m.in.:

• Zajęcia konferencyjno-warsztatowe (grupa A) – sesja biologiczna: o łacińskich nazwach w taksonomii – historia Karola Linneusza
  • Zajęcia konferencyjno-warsztatowe (dzieci 11-15 lat) – sesja chemiczna: łacina, greka i mitologia starożytna w nazwach pierwiastków chemicznych
  • Kurs języka łacińskiego (grupa B) – antyk w przestrzeni dawnego Gdańska
  • Kurs języka łacińskiego (grupa B) – poznawanie pracy oceanografa i… łacińsko-greckiej terminologii stosowanej w badaniach wód morskich
  • Kurs języka łacińskiego (grupa B) – przygotowanie rzymskich przysmaków – ciasteczek „globi”.

Jaki problem rozwiązywał projekt klasyków z Wydziału Filologicznego UG?

- „Skarbiec wiedzy…” wymyśliliśmy, aby połączyć pozornie niezwiązane ze sobą nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistykę w jej najbardziej podstawowym zakresie - mówią twórcy projektu. Obejmuje on wiedzę o kulturze starożytnych Greków i Rzymian oraz elementy języka łacińskiego. Ważnym problemem, z którym postanowiliśmy się zmierzyć, była dla nas zauważalna nieobecność w programach nauczania szkół podstawowych (wówczas także gimnazjów) wiedzy o kulturze starożytnego Śródziemnomorza. Gdy zaczynaliśmy prace koncepcyjne nad programem zajęć w projekcie, na rynku edukacyjnym nie było zasadniczo wielkiego wyboru, jeżeli chodzi o podręczniki do języków klasycznych, kultury antycznej oraz jej recepcji, dedykowane młodszym nastolatkom (zwłaszcza 11-15 lat). „Skarbiec wiedzy”, jako projekt edukacyjny, zapełnia tę lukę, proponując całkowicie darmowy podręcznik Vocabula Latina, a ponadto dostarcza szereg materiałów lekcyjnych (tzw. karty pracy), które są nie tylko interesujące wizualnie, lecz także odzwierciedlają nowsze trendy w dydaktyce języków obcych oraz wiedzy o kulturze.

Kto skorzystał z wyników projektu?

Materiały wykonane w trakcie działań projektowe pomogły nauczycielom młodszych dzieci nastoletnich (11-15 lat) urozmaicić lekcje dotyczące języka łacińskiego i kultury antycznej oraz ciekawie skonstruować zajęcia poświęcone historii nauki w zakresie recepcji antyku grecko-rzymskiego w czasach późniejszych w rozmaitych dziedzinach wiedzy. Zadania językowe, zamieszczone w kartach pracy i podręczniku, zostały zaprojektowane z myślą o pracy w grupie, umożliwiły więc podniesienie uczniom zarówno kompetencji społecznych, jak i językowych. Krótkie filmiki edukacyjne stanowiły pomoc dydaktyczną w nauce słownictwa specjalistycznego o łacińskim/greckim źródłosłowie, a niedługie prezentacje zagadnień kulturowych sprawdziły się jako audiowizualny komentarz na lekcjach z historii kultury, w tym kultury dawnego Gdańska.

Naszym naukowcom serdecznie gratulujemy!

Galeria zdjęć ze "Skarbca wiedzy UG"

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: środa, 22. Marzec 2023 - 10:40; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 22. Marzec 2023 - 11:06; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka