Zaproszenie na seminarium dr hab. Agaty Bielik-Robson, prof. IFiS PAN, w Katedrze im. Marii Janion na Wydziale Filologicznym

Wydział Filologiczny UG

serdecznie zaprasza

na dwa seminaria w Katedrze im. Marii Janion

zatytułowane

"Wokół Schulza",

które będą prowadzone na Wydziale Filologicznym UG, ul. Wita Stwosza 51, s. 166, przez:

• 2 października w godz. 15.00-18.00 - dr hab. Agatę Bielik-Robson, prof. IFiS PAN
  • 3 października w godz. 15.00-18.00 - Piotra Sadzika, doktoranta UW.

Serdecznie zapraszamy!

Agata Bielik-Robson

Profesor Agata Bielik-Robson - wybitna naukowczyni, filozofka i publicystka, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W tym roku akademickim na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego objęła Katedrę im. Marii Janion, prowadząc seminarium zatytułowane Proces oświecenia.

Pani Profesor zajmuje się naukowo filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię.

Najważniejsze publikacje Profesor Agaty Bielik Robson to:

• Na drugim brzegu nihilizmu. Filozofia współczesna w poszukiwaniu nowego podmiotu, Warszawa: IFiS PAN, 1997.
  • Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości, Kraków: Universitas, 2000.
  • Duch powierzchni. Rewizja romantyczna i filozofia, Kraków: Universitas, 2004 (nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2005)
  • Życie i cała reszta: Marshalla Bermana marksizm romantyczny, [w:] Marshall Berman, Wszystko, co stałe rozpływa się w powietrzu, przeł. M. Szuster, Kraków: Universitas, 2006.
  • Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje, Kraków: Universitas, 2008.
  • "Na pustyni" - kryptoteologie późnej nowoczesności, Kraków: Universitas, 2008.
  • The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction, Northwestern University Press, 2011.
  • Bielik-Robson. Żyj i pozwól żyć. Rozmawia Michał Sutowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012.
  • Agata Bielik-Robson, Tadeusz Bartoś, Kłopot z chrześcijaństwem: wieczne gnicie, apokaliptyczny ogień, praca, Warszawa 2013.
  • Deus otiosus: nowoczesność w perspektywie postsekularnej, red. Agata Bielik-Robson i Maciej A. Sosnowski, Warszawa 2013

Piotr Sadzik - doktorant w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje nad rozprawą o twórczości Witolda Gombrowicza. Zajmuje się filozofią literatury w kontekście myśli postsekularnej i badań nad biopolityką. Przygotowuje monografię poświęconą „maranom polskiej literatury”, a wspólnie z prof. Agatą Bielik-Robson opracowują Widma Derridy.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Fot. Alan Stocki

Data publikacji: środa, 1. Marzec 2023 - 08:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 29. Wrzesień 2023 - 14:54; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka