Film "Blisko" Lukasa Dhonta w ramach cyklu "Kinoterapia"

DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator zapraszają na kolejną odsłonę cyklu Kinoterpia. Tym razem pokażemy film "Blisko" Lukasa Dhonta nominowany do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy; nagrodzony Grand Prix najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes.

Info:

• Kinoterapia: BLISKO
  • reż. Lukas Dhont, Belgia, Holandia, Francja, 2022, 105 min.
  • Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
  • Nominacja Oscary 2023: najlepszy film międzynarodowy

Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

Po filmie dyskusja: Emilia Ożgo (Centrum Wsparcia Psychologicznego UG) - psycholog, badacz, trenerka uważności (mindfullness), psychoterapeutyka, terapeuta w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na University College London oraz w South Camden Crisis Team (C&I NHS Trust). Pasjonatka psychologii pozytywnej, która nie może żyć bez biegów, spacerów po lesie, książek i podróży; dr Wanda Dittrich - filmoznawczyni i członkini DKF UG Miłość Blondynki; Studenckie Kolo Naukowe Psychologii GUMed

BLISKO

• reż. Lukas Dhont, Belgia, Holandia, Francja, 2022, 105 min.
  • obsada Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker
  • scenariusz Lukas Dhont, Angelo Tijssens
  • zdjęcia Frank van den Eeden.

Najpiękniejszy film ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Nagrody:

• MFF w Cannes 2022 - Grand Prix
  • MFF w Sydney 2022 - najlepszy film
  • Lukas Dhont

Urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także teledyski. Girl, jego pełnometrażowy debiut, nagrodzono m.in. Złotą Kamerą na MFF w Cannes. Dhont pracował nad jego scenariuszem, uczestnicząc w rezydencji Cannes Cinéfondation 2016. Porusza w nim tematy, które eksplorował już wcześniej, takie jak taniec, transformacja i tożsamość.

Filmografia:

• 2012 Corps perdu (short)
  • 2012 Huid von Glas (short)
  • 2014 L'Infini (short)
  • 2018 Girl
  • 2022 Blisko / Close

Dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

• Bilety ulgowe w kwocie 10 zł dla studentów i pracowników UG do nabycia na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.
  • Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł
  • Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
  • Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN
Zdjęcie w galerii