Sztuka kreatywnego pisania - nowy kierunek studiów na Filologicznym! Podpisanie listu intencyjnego przez Uniwersytet i Miasto Gdańsk!

Wspólne konferencje, wsparcie w prowadzeniu zajęć i rozwój współpracy w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury - takie postanowienia zawarto w liście intencyjnym, który 3 stycznia 2023 podpisali Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz i Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. W spotkaniu brała udział Dziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG.

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego powstaje nowy kierunek studiów licencjackich pod nazwą Sztuka kreatywnego pisania.

- Planuje się, aby uczestnicy programów Miasta Gdańska wspierających działalność literacką, prowadzili zajęcia ze studentami - informuje Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

z

Od lewej: Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Rektor UG prof. dr hab., Piotr Stepnowski i Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uniwersytet Gdański i Miasto Gdańsk zadeklarowały także chęć rozwijania współpracy w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury. Projekt został uruchomiony w maju 2022 r. Jego celem jest wsparcie gdańskiego środowiska literackiego. Dotychczas w ramach tej inicjatywy powstał m.in. serwis www poświęcony wydarzeniom, miejscom i postaciom literackim.

Strona - Gdańsk Miasto Literatury:

Na stronie programu znajdziemy m.in. informacje o

Organizatorzy przedsięwzięcia rozpoczęli już remont budynku dawnego Zespołu Dobroczynności i Sierot na Osieku, który stanie się Domem Literatury.

Obie instytucje mają także w planach organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji.

- Młodzi ludzie, nasi studenci, są bardzo kreatywni, chętni do wędrówki poza utartymi szlakami. Mają też często potrzebę wyrażania siebie, także w formie literackiej. Liczymy więc na to, że studia Sztuka kreatywnego pisania pozwolą, także dzięki współpracy z miastem i naszymi twórcami, odkryć niejeden talent - mówi Rektor prof. Piotr Stepnowski.

z

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z dotychczasową twórczością literacką studentów Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach Koła Naukowego Teoretyków Literatury UG powstaje "Almanax", czyli zbiór opowiadań, wierszy i zdjęć społeczności akademickiej UG.

oprac. MJ, fot. D. Paszliński/gdansk.pl

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 5. Styczeń 2023 - 11:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 21. luty 2023 - 08:04; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka