„Kulig, czyli co nas nie dobije, to nas wzmocni" - premiera spektaklu w wykonaniu studentów Wiedzy o teatrze

6 grudnia o 18:00 na auli 1.43 Wydziału Filologicznego, w budynku Filologii ul. Wita Stwosza 55, odbyła się premiera komedii Józefa Wybickiego pt. Kulig. Zdaniem dyrektorki Centrum Teatralnego im. prof. Jana Ciechowicza dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz, prof. UG jest to „najświetniejsza komedia, która wyszła spod pióra Józefa Wybickiego”. Przedstawienie w reżyserii Marzeny Nieczui-Urbańskiej z Teatru Wybrzeże zrealizowali studenci Wydziału Filologicznego kierunku Wiedza o teatrze UG:

- To są wspaniali, zdolni, odpowiedzialni młodzi ludzie, z którymi praca jest przyjemnością, a którzy tworzą teatr nie z przymusu, nie na zaliczenie, ale po prostu z miłości. Są amatorami i to jest piękne - mówi Marzena Nieczuja-Urbańska. - Mamy również gościnnych wykonawców. Dawnych i przyszłych studentów Uniwersytetu. Jednym z nich jest Wojciech Tremiszewski, członek Grupy Muflasz i kabaretu Limo.

Zaproszenie do reżyserii spektaklu Marzeny Nieczui-Urbańskiej, aktorki z Teatru Wybrzeże, nie było przypadkowe. To właśnie na deskach tego teatru 50 lat temu odbyła się premiera „Kuligu”. Recenzje i stroje z tego spektaklu można było obejrzeć na wystawie poświęconej Wybickiemu. 

- Przystępując do reżyserii spektaklu na podstawie klasycznego dramatu zawsze sobie zadaję pytanie o sens i znaczenia dla współczesnego odbiorcy. A przede wszystkim,  jak zainspirować ludzi zaangażowanych do realizacji tego typu projektu, żeby odnaleźli przyjemność grania i współtworzenia spektaklu - tłumaczy Marzena Nieczuja-Urbańska. - Tekst dramatu wydawać się może współczesnemu czytelnikowi mało zrozumiały, ale praca nad nim przebiegała w bardzo żywiołowy sposób. Z aktorami i scenografką wykorzystałam scenicznie wszystkie "przeciwności losu", które pojawiały się na naszej drodze.

Premiera "Kuligu" stanowi kontynuację starań nowo powstałego Centrum Teatralnego UG im. prof. Jana Ciechowicza, aby odczarować postać Józefa Wybickiego, który szerszej publice kojarzy się jedynie jako autor hymnu Polski. Działania Centrum Teatralnego zbiegają się z rokiem Józefa Wybickiego, który ustanowił Sejm RP z okazji 200. rocznicy śmierci pisarza. Pierwszą inicjatywą Centrum była wystawa poświęcona Józefowi Wybickiemu, dotycząca jego różnorodnej twórczości. Przedsięwzięcie zorganizowali naukowcy z Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk na Wydziale Filologicznym UG, a teraz przyszedł czas na inicjatywę studentów spektakl zatytułowany Kulig 2022, czyli co nas nie dobije, to nas wzmocni. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna:

  • Występują : Weronika Janicka, Renia Kempys, Klaudia Laskowska, Maria Przybylska,  Piotr Chlebba, Antoni Zander. Gościnnie: Patrycja Radosz i Antoni Kubicki. Głosu użyczył Wojciech Tremiszewski. 
  • Klawesyn: Piotr Maksymowicz
  • Scenografia: Iwona Ewa Klinger  
  • Reżyseria: Marzena Nieczuja Urbańska 
  • Wstęp bezpłatny.

Premiera spektaklu odbyła się 6 grudnia o 18:00 na auli 1.43 w Budynku Filologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 55. Spektakl był naprawdę udany: pomysłowy, dowcipny i efektowny, szczerze bawił publiczność i ujawnił autentyczną pasję twórczą, tudzież sceniczne talenty studentów-aktorów. Szczególną uwagę zwracają niezwykle oryginalne kostiumy.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG

Oprac. Anna Malcer-Zakrzacka

 

Galeria zdjęć z premiery "Kuligu"

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 2. Grudzień 2022 - 12:35; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 26. Kwiecień 2023 - 12:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka