Filologiczny pomaga. Kurs dla wolontariuszy chcących uczyć języka polskiego Ukraińców

Bardzo dziękujemy za ogromne zainteresowanie Kursem dla wolontariuszy chcących uczyć języka polskiego przyjeżdżających do Polski Ukraińców, prowadzonym przez prof. Anetę Lewińską z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym. Ponieważ udziałem w szkoleniu zainteresowani są nie tylko studenci UG, za zgodą Rektora UG, poszerzono jego formułę. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych: nie tylko studentów, nie tylko z Uniwersytetu Gdańskiego, nie tylko z Pomorza. Aby wziąć udział w kursie, chętni nie muszą znać języka rosyjskiego ani ukraińskiego.
 
Zainteresowanie pierwszym spotkaniem przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Skutecznie dołączyło do niego ponad 800 uczestników (1080 osób się zarejestrowało, a zainteresowanych było jeszcze więcej). W grupie osób, którym nie udało się dołączyć, znaleźli się m.in. studenci Uniwersytetu – inicjatorzy i główni adresaci szkolenia – dla nich zorganizujemy dodatkowe szkolenie w specjalnie do tego stworzonym zespole Pomoc dla Ukrainy na tenancie studenckim.
W ramach kursu zaplanowane są jeszcze trzy spotkania w terminach: 2, 7 i 9 marca 2022 r. w godz. 19.00–20.30:
Jest jednak jedna ważna prośba: proponowane przez nas szkolenie jest inicjatywą niekomercyjną, wynikającą z potrzeby włączenia się Wydziału Filologicznego UG w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Organizatorzy nie czerpią z niego korzyści finansowych; zajęcia są prowadzone pro bono i są bezpłatne dla uczestników. Zapłatą za kurs ma być gotowość do prowadzenia lekcji języka polskiego wśród uchodźców wojennych. Ze względu na niekomercyjność przedsięwzięcia nie będą wydawane certyfikaty udziału w szkoleniu. Jego celem jest bowiem przekazanie podstaw nauczania języka – niezbędnych, by podjąć doraźne działania pomocowe.
 
Chętnych prosimy o wypełnienie krótkiej ANKIETY, która pozwoli nam stworzyć bazę lektorów wolontariuszy.
Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany bardziej sformalizowaną nauką zapraszamy na Studia Podyplomowe Nauczanie języka polskiego jako obcego na Wydziale Filologicznym UG.
 
Dziękujemy za Państwa obecność na kursie i zaangażowanie!

z

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Marzec 2022 - 10:59; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 9. Marzec 2022 - 14:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka