Dlaczego dziś nadal czytamy Schulza? - najnowsza książka prof. Stanisława Rośka pt. Odcięcie
Najnowsza książka prof. dr. hab. Stanisława Rośka z Instytutu Filologii Polskiej UG poświęcona jest, a jakże, mistrzowi z Drohobycza czyli Bruno Schulzowi. Autor zastanawia się w niej:
- Dlaczego więc (po raz kolejny) czytam właśnie Schulza? Dlaczego dzisiaj coraz więcej osób - wybierając podobnie jak ja - sięga po Sklepy cynamonowe czy Sanatorium pod Klepsydra? Dlaczego Schulz, mimo iż jego świat coraz bardziej odchodzi w przeszłość, odnajduje współcześnie coraz więcej czytelników? I wreszcie: dlaczego konstruowane przez schulzologów maszyny interpretacyjne, obracają się coraz szybciej i wypluwają z siebie kolejne świadectwa lektur, z których na naszych oczach powstaje wspaniały i rozległy gmach wiedzy o Schulzu i jego dziele?
Czy w najnowszym zbiorze esejów zatytułowanym Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza, w których punktem odniesienia jest tożsamość literacka Brunona Schulza, rozumiana nie jako ciągłość pamięci, lecz jako migotliwa i nigdy niedokończona gra między stylem, wyobraźnią i egzystencją pisarza, znajdziemy odpowiedzi na te pytania? Trzeba sprawdzić samemu.
Wydawnictwo Fundacja terytoria książki 2021. Seria: Biblioteka Schulz/Forum