Pożegnanie Profesora Andrzeja Ceynowy, Rektora i Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Profesora Andrzeja Ceynowy

Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2002-2008

Dziekana Wydziału Filologicznego w latach 2008-2016

Profesor był niestrudzonym organizatorem, wizjonerem zaangażowanym całym sercem w działalność Uniwersytetu Gdańskiego,

wybitnym amerykanistą, pasjonatem literatury i teatru, znakomitym znawcą muzyki klasycznej,

badaczem zafascynowanym m.in. kognitywistką.

Podróżnikiem, ciekawym ludzi i świata.

W pracy zawodowej i naukowej był m.in. dwukrotnym stypendystą Fundacji Fulbrighta, Prorektorem ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego, Prezesem Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Członkiem Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, Wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji Europejskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

W 2002 został wybrany na stanowisko Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, które zajmował do 2008.
Był człowiekiem czynu, dzięki któremu na Kampusie w Oliwie powstały budynki
Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej UG, Neofilologii i nowego Rektoratu,
na Kampusie Sopockim Ośrodek Dydaktyczno-Konferencyjny Wydziału Zarządzania oraz budynek Oceanografii w Gdyni.
Zadbał nie tylko o nowoczesny projekt i rozbudowę Bałtyckiego Kampusu UG, ale także o prestiż Uniwersytetu Gdańskiego. Za jego kadencji Uniwersytet nadał Doktoraty Honoris Causa m.in. Ryszardowi Kapuścińskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Władysławowi Bartoszewskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, Leszkowi Balcerowiczowi, Ewie Łętowskiej i Elie Wieselowi.

Przez osiem kolejnych lat pełnił funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego UG przyczyniając się do rozwoju neofilologii i  kierunków artystycznych na naszej Uczelni.

Żegnamy niezwykłego Człowieka – pełnego temperamentu, pasji, życzliwości, wyobraźni.

Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas,
który inspirował, służył radą i wspierał w rozwoju naukowym i osobistym.

Rodzinie Pana Rektora składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dziekan i społeczność akademicka
Wydziału Filologicznego
Uniwersytetu Gdańskiego

zdjęcie prof. Ceynowy

Uroczystości pogrzebowe Rektora Seniora Profesora Andrzeja Ceynowy odbędą się w sobotę 4.09.2021. W Kościele św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku Emaus na ul. Kartuskiej 186:

• o godz. 11.30 - modlitwa różańcowa przy trumnie
  • o godz. 12.00 - Msza Święta
  • ok. godz. 13.00 - pogrzeb na cmentarzu Srebrzysko
Podczas modlitwy i Mszy Świętej w kruchcie kościoła będzie wystawiona księga kondolencyjna Uniwersytetu Gdańskiego.

Księga kondolencyjna, w której można wpisywać słowa pożegnania Rektora Seniora Profesora Andrzeja Ceynowy została wystawiona w holu na parterze Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast od czwartku księga będzie wystawiona w budynku Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51, na Kapusie Oliwskim UG.

Wspomnienie:

Data publikacji: poniedziałek, 30. Sierpień 2021 - 15:15; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 2. Wrzesień 2021 - 08:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka