Skarbiec UG dla uczniów Trójmiasta

W ramach projektu edukacyjnego „Skarbiec wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej oraz zajęcia wspomagające dla ich rodziców”, prowadzonego przez pracowników Katedry Filologii Klasycznej, 18 października na Wydziale Filologicznym odbyło się spotkanie konferencyjno-warsztatowe przeznaczone dla nastolatków w  wieku od 11 do 15 lat. Tym razem gościliśmy prawie 100 uczniów ze szkół podstawowych Trójmiasta i okolic: Szkołę Podstawową 17 (Gdańsk), Szkołę Podstawową 42 (Gdańsk), Katolicką Szkołę Podstawową „Kaziuki” (Gdańsk), Szkołę Podstawową 17 z Gdyni oraz Szkołę Podstawową 1 z Żukowa. 

Pierwsze tego typu spotkanie zatytułowane „Antyk, kosmos i przyroda. Na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej i innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa” składało się z 6 warsztatów tematycznych (każdy po 45 minut). Tematyka spotkań dotyczyła recepcji antyku grecko-rzymskiego w naukach przyrodniczych. Poszczególne zajęcia nawiązywały do historii nauki antycznej, chemii, biologii, astronomii, oceanografii i topografii ziem nadbałtyckich w starożytności.

Wykłady i warsztaty poprowadzili wykładowcy z Wydziału Filologicznego, Chemii, Biologii, Oceanografii, a także – gościnie – specjalistka do spraw edukacji matematyczno-fizycznej z gdańskiego Hevelianum. W piątkowym spotkaniu czynnie asystowali również studenci Filologii Klasycznej oraz Oceanografii.

Dzięki interaktywnym wykładom, pokazom i eksperymentom, prezentacjom multimedialnym oraz grom edukacyjnym młodzi uczestnicy październikowego spotkania konferencyjno-warsztatowego mogli zapoznać się z dziedzictwem nauki starożytnych Greków i Rzymian; dziedzictwem – jak wykazywali prowadzący – nieustannie rozwijanym przez naukowców w europejskiej (i nie tylko) przestrzeni kulturowej. Młodzież poznała dokonania takich uczonych, jak m.in: Archimedes, Witruwiusz, Ptolemeusz, Karol Linneusz czy Jan Heweliusz. Uczestniczyła także w kontrolowanej eksplozji wulkanicznej, obserwowała niebo, targowała się podczas wizyty w macellum, czyli na rzymskim targu i zapuściła się wraz z rzymską ekspedycją po bursztyn na bałtyckie wybrzeże.

Kolejne tego typu spotkanie odbędzie się w maju 2020 roku.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 23. Październik 2019 - 13:59; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 25. Październik 2019 - 11:27; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka