Katyń… ocalić od zapomnienia. Dąb pamięci kpt. Józefa Książka

W środę 15 maja 2019 o godz. 11.00  odbyła się uroczystość posadzenia na terenie Kampusu Oliwskiego UG pamiątkowego dębu poświęconego pamięci kapitana Józefa Książka w ramach trwającej od kilku lat społecznej i edukacyjnej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Akcja polega na sadzeniu w przestrzeni publicznej dębów, mających na celu upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystość posadzenia dębu przy wschodniej ścianie budynku Wydziału Filologicznego poprowadził dr hab. Maciej Michalski, prof. UG,  Dziekan Wydziału Filologicznego.

Władze Uniwersytetu Gdańskiego uznały bowiem, że przestrzeń naszej uczelni jest właściwym miejscem do pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni dokonanych w XX wieku i postanowiły na prośbę córki, prof. dr hab. Małgorzaty Książek-Czermińskiej, która całe swoje zawodowe życie poświęciła pracy na polonistyce gdańskiej, uczcic pamięć jej ojca kpt. Józefa Książka.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Emilia Maćkowiak, założycielka i honorowa przewodnicząca Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, Hanna Śliwa-Wielesiuk, przewodnicząca Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, Celina Riedl, przewodnicząca Komisji Historycznej Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Gdańsku oraz Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, który podarował Bałtyckiemu Kamupsowi UG sadzonkę pamiatkowego dębu. Władze UG reperezentował dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studenckich UG, a Gdańskie Towarzystwo Naukowe,  prof. dr hab. Maria Mendel.

Dąb zasadziły 3 pokolenia rodziny Książków z córkami Hanną i Małgorzatą na czele. Na uroczystość licznie przybyła rodzina oraz przyjaciele i uczniowie prof. Małgorzaty Czermińskiej z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG.

Galeria zdjęć z uroczystości posadzenia dębu pamięci kpt. Józefa Książka:

Data publikacji: poniedziałek, 6. Maj 2019 - 10:26; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 21. Maj 2019 - 09:11; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka