Klimat na zmiany: Alfabet

Laboratorium Innowacji Społecznych kontynuuje cykl filmowy zatytułowany „Klimat na zmiany”. 12 października, po projekcji filmu „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera, w dyskusji poświęconej zagadnieniom edukacji szkolnej i wyższej, udział wezmą dr hab. Aneta Lewińska, prof. nadzw., specjalizująca się w procesach uczenia się w szkole dawnej i współczesnej oraz specjaliści od edukacji alternatywnej ze Szkoły Twórczej Edukacji.

data: 12 października 2017 (czwartek)
godzina: 18:00
miejsce: Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Gdynia
wstęp: wolny

98 proc. dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2 proc. z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Nowy film Erwina Wagenhofera „Alfabet” pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy, jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu „Ja też!” pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.

Na program zatytułowany "Klimat na zmiany” składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Millennium Docs Against Gravity FF, którego kolejna edycja odbędzie się w maju, m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 5. Październik 2017 - 11:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 5. Październik 2017 - 11:03; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka